X
Menu

Zagreb Şehir Rehberi

Zagreb, Hırvatistan’ın başkenti ve en yüksek nüfusa sahip şehridir. 1 milyonun üzerinde bir nüfusa sahiptir ve ülkenin 1/5 i burada yaşar. 1094 yılında kurulan şehirde ilk yerleşmeler 1. yüzyılda görülmektedir. Şehir, Kaptol ve Gradec şehirlerinin 1851 yılında birleşmeleriyle oluşmuştur. 1242 yılında ise her iki şehir de Cengiz Han’ın saldırıları nedeniyle büyük zararlar görmüş. 17. Ve 18. yüzyıllarda ise kent, veba salgınları nedeniyle büyük kayıplar vermiştir. 20. yüzyılda ise, sanayi ile birlikte kentin nüfusu artmaya başlamış. 1. Dünya Savaşı’nda bu artış duraklamaya girmiş. Kent, Yugoslavya’nın dağılması ile birlikte, kendini yine savaşın içinde bulmuşsa da sonradan toparlanmış ve 01.07.13 tarihinde de AB’ye üye olmuştur.

Ban Jelacic Meydanı Zagreb’in en bilindik mekânlarının başında geliyor. Pek çok mağazanın ve AVM nin bulunduğu meydanda bir de heykel mevcut. Josip Jelacic’e ait olan bu heykel 1880’den beri meydanda ki yerinde duruyor. Kaptol Meydanındaki Zagreb Katedrali kentte mutlaka görülmesi gereken noktalardan birisi. İnşasına 1093 yılında başlanan bina 13. yy’da Tatarlar tarafından yerle bir edilmiş. 15. yy’da gelişen Türk akınlarına karşı ise, Katedral’e koruyucu bir duvar eklenmiş. 17. yy’a gelindiğinde yine Türk tehlikesi baş göstermiş ve binanın güney kısmına bir gözetleme kulesi yapılmış. 1880 yılında güçlü bir depremle büyük hasar gören Zagreb Katedrali,  neo-gotik stilde restore edilmiş ve bugünkü hâlini almış. Ayrıca binaya 105 m uzunluğunda iki kule eklenmiş ki bu kulelerden Zagreb şehrini kuşbakışı izlemek oldukça güzel bir manzara sunuyor. Katedralin önünde bulunan meydanda üzerindeki altın renkli Bakire Meryem ve melek heykelleri mevcuttur. Melek heykellerinin hemen altında ise şırıl şırıl suların aktığı bir çeşme bulunuyor. Heykeller 1865 yılında Anton Dominik Fernkorn tarafından, çeşme ise 1880–1882 yılları arasında HermanBollé tarafından yapılmış. 13. yüzyılda yapılan St. Mark Kilisesi adını verdiği meydanda, Gradec’de bulunuyor. Çatısında yer alan seramik işlemeleriyle ve kentin logosuyla tam bir simge. Tıpkı Viyana’da olduğu gibi. Önemli bir konumda bulunan kilise parlamento binasıyla belediye binası arasında yer alıyor. Gradec’de bulunan Kula Lotrscak kenti kuş bakışı izlemek için en ideal noktalardan bir tanesi. 13. Yüzyılda Gradec kentinin güney kapısına izleme kulesi olarak inşa edilen yapının 4. Katından dönemin kralının emrettiği üzere 1877’den beri öğle vakti top atışı yapılmaktadır.

Hermann Helmer ve Ferdinand Fellner tarafından neo-barok ve rokoko tarzında yapılan tiyatro binası, 1895 yılında Avusturya Macaristan İmparatoru I. Franz-Joseph tarafından açılmış. Tiyatro, Zagreb’in güneybatısındaki DonjiGrad (Aşağı Zagreb) bölgesinde bulunuyor. Ban Jelacic Meyanında pek çok kafe ve pastane bulunmaktadır. Ülkemizde de olduğu gibi bu meydandaki kafelerde de tütün mamulleri kullanımı yasaklanmıştır.

Kentin kendine has biraları da mevcuttur yalnız Türkiye’de ki biralardan 2 kat daha fazla alkol içerir. Ortalama alkol oranı %10-%12 arasında değişmektedir.  Ozujska, Karlovacka gibi markalar Zagreb barlarında başı çeken ürünlerdir.

Josip Kras tarafından 1911 yılında küçük bir dükkânda kurulan Kras çikolataları, bugün Hırvatistan’da en büyük 2. Şirket konumundadır. Kentin her noktasında bulunan uygun fiyatları olan çikolata güzel bir hediyeliktir.

Fransızların paralı asker olarak aldıkları Hırvatları diğerlerinden ayırmak için boyunlarına taktıkları şaldan ortaya çıkan Kravat; ülkenin adı olan “Hırvatska” dan gelir. İpek kravatlar başta olmak üzere pek çok modeli bulunan ürünün kalitelileri 100 lirayı geçmektedir.

Zagreb Gezi Rehberi ve çok daha fazlası için Interbus !

Zagreb’de Gezilecek Yerler

GENEL BİLGİLER
  • Ülke: Hırvatistan
  • Para Birimi: Hırvat Kunası
  • Dil: Hırvatça
  • Nüfus: 790.017 (2011)
  • Telefon Kodu: +385 (Hırvatistan), 1 (Zagreb)
  • Türk Büyükelçiliği: 00 385 1 486 46 60
  • Interbus İletişim: 0090 541 387 8526
Şanlıurfa Web Tasarım