X
Menu

VİZE HAKKINDA HER ŞEY

1. Interbus için vize almak zorunda mıyım?

Evet, seyahatiniz bir çok Avrupa ülkesini kapsadığından ve bu ülkelere Türk vatandaşlarına vize uygulandığından dolayı ne yazık ki vizesiz giriş yapamıyorsunuz. Eğer yeşil pasaport sahibi değilseniz vize almanız gerekmektedir.

2. Vize ücretini nereye ödeyeceğim?

Vize ücretini başvuru yapacağınız vize başvuru merkezine başvuru yapacağınız gün ödeyebilirsiniz. 120 euro olan ücrete, vize ücreti, başvuru merkezi koordinasyon bedeli, seyahat sağlık sigortası ve hizmet bedeli dahildir.

 

3. Vize başvurumu nereden ve ne zaman yapacağım?

Vize başvurunuzu ikamet ettiğiniz şehrin bağlı olduğu vize başvuru merkezinde yapıyorsunuz. Bu başvuru merkezleri İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Edirne şehirlerinde bulunmaktadır. Ekibimiz sizi arayarak randevu işleminizi gerçekleştirecektir. Vize başvuru tarihleriniz konsoloslukların belirlediği süre içerisinde yapılmaktadır ve her konsolosluğun grup başvuruları için vermiş olduğu tarih aralıkları değişiklik gösterebilmektedir. Ekibimiz bu yüzden vize belgelerinizi önceden ayarlamanızı isteyebilir.

 

4. Öğrenciyim, sponsor olarak kardeşimi veya bir akrabamı gösterebilir miyim?

Eğer anne veya babanız sağ ise konsolosluk herhangi bir diğer akrabaya sıcak bakmamaktadır. Anne baba dışında herhangi bir akrabanızı sponsor gösterebilirsiniz ancak bu durumda vize alma şansınız düşebilir.

5. Öğretmenim, yine de izin belgesi almam gerekir mi?

Evet, öğretmen olsanız da yaz döneminde izinde olduğunuzu belirten bir izin yazısı gerekmektedir.

 

6. Yeni işe girdim, istenilen evrakları son üç aylık alamıyorum?

Bu durumda işe yeni girdiğinizi ve ne kadar maaş aldığınızı belirten bir yazı ile birlikte sizden istenilen belgeleri işe giriş yaptığınız tarihten itibaren olacak şekilde toplamanız gerekmektedir.

 

7. Özel okulda öğretmenlik yapıyorum bu durumda hangi belgeleri toplamam gerekiyor?

Bu durumda çalıştığınız kurum özel bir işletme olduğundan özel sektör çalışanından istenilen vize evraklarını toplamalısınız.

 

8. Banka hesabımda belirttiğiniz kadar param yok?

Konsolosluk yurt dışında seyahat edecek kişilerin günlük yaklaşık 30 euro kadar harcama yapacaklarını öngörmektedir. Bu yüzden bu miktar 30 euro X seyahat süreniz şeklinde olmalıdır.

 

9. Vizeye kendim giderek mi başvuru yapmalıyım?

Evet, tüm Avrupa Birliği schengen vize sistemi Eylül 2014 tarihinden itibaren vize işlemleri sırasında parmak izi almaktadır. Bu nedenle sizden istenilen vize belgelerini tamamladıktan sonra randevu aldığınız vize başvuru merkezine giderek şahsen başvuru yapmanız gerekmektedir. Konsolosluk daha önce vize aldıysanız ve schengen sisteminde biyometrik bilgilerinize ulaşabilirse sizi başvuru için çağırmayabilir. Ayrıca ilk kez vize alıyorsanız başvurunuzdan sonra mülakata çağrılma ihtimaliniz de vardır.

10. Vize için istenilen belgeler nelerdir?

Vize için istenilen belgeler mesleki durumunuza göre değişmektedir. İstenilen belgeler için : interbustur.com/vize-rehberi linkinden yararlanabilirsiniz. Bu belgeler dışında Interbus katılımcısı olduğunuza dair yazı, otobüs belgeleri ve otel rezervasyonlarınız ekibimiz tarafından hazırlanacaktır.

ÖNEMLİ UYARI

Daha önce bir çoğunuz şahsen vize işlemi gerçekleştirmediği için işlemlerinizin daha kolay ve anlaşılabilir olması adına ekibimiz sizin adınıza konsolosluklarla görüşmekte ve sorun yaşamamanız için her türlü girişimlerde bulunmaktadır.

Şunu bilmenizi isteriz ki vize işlemleri baştan sona tamamen konsoloslukların insiyatifindedir ve her yıl olduğu gibi her an işlemlerde ya da belgelerde değişiklikler olabilmektedir. Vize işlemleri Interbus ekibinin görevi olmasa da sizin için kolaylık olması açısından en güncel bilgileri ve izlemeniz gereken yolu gösterme konusunda çaba sarfetmekteyiz. Programımız 2 3 ülkelik basit bir turun dışında neredeyse Avrupa'nın tamamını kapsadığından ne yazık ki konsoloslardan tutun, vize başvurunuzu alan çalışanlara kadar konuya uzak insanlarla karşılaşabilmekteyiz. Bunu son zamanlarda tırmanan terör ve mülteci olaylarıyla da birleştirirsek her zaman süprizlerle karşılaşma ihtimalimiz var.

Vize başvurularında yaşadığınız şehre göre başvuru yapılacak merkezler ve konsolosluklar farklılık gösterebilmektedir. Dolayısıyla konsoloslukların vize randevu ve başvuru sistemi de değişiklik gösterebilmektedir. Bu yüzden herhangi bir kıyas yapmadan ekibimizin sizi yönlendirdiği şekilde ilerlemeniz daha doğru olacaktır. Unutulmamalıdır ki tek bir kişi olarak tek bir ülkeye değil, bir kafile olarak bir çok ülkeye seyahat için ve alışılmışın dışında bir seyahat programıyla hareket etmekteyiz.

Son olarak vize işlemlerinizi bizimle birlikte gerçekleştirmek zorunda olmadığınızı belirtmek isteriz. Vize konusunda bir sorunla karşılaşırsanız başka bir çözüm yolu için her yıl olduğu gibi bu yıl da alternatif çözümler üreteceğimizden şüpheniz olmasın.

Şanlıurfa Web Tasarım