X
Menu

Viyana Şehir Rehberi

Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olan Viyana’nın kendine has bir duruşu vardır. Mimariye düşkün insanlar için çok cazip bir şehirdir. Sokaklarında dolaşırken ünlü mimarların yaptığı, sanat ve tarih kokan yapılarla karşılaşabilirsiniz. Tarihinde bir çok imparatorluğa başkentlik yapmış olan Viyana’da imparatorluk tarafından yapılmış görkemli yapılarla da karşılaşabilirsiniz.

Tarih boyunca Habsburg Hanedanlığının başkenti olan Viyana adını eski Roma yerleşimi olan Vindobonna’dan aldığı söylenir. Kutsal Roma-Cermen İmparatorluğu bünyesinde bir süre kaldıktan sonra Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun başkentlerinden birisi olan Viyana döneminin en gelişmiş ve büyük kentlerinden birisi olmuştur.

Viyana’nın Türkler için de çok büyük bir önemi vardır. 1529 ve 1683 yıllarında iki kez kuşatılan kent Osmanlı için büyük bir dönüm noktası olmuş ve Osmanlı’nın da Ankara-Polatlı’ya kadar geri çekilişi başlamıştır. Gerek Osmanlı kuvvetlerinin Haçlı ordusunun yarısı kadar olması, gerekse 2 aylık kuşatmanın vermiş olduğu ve merkezden yardım alamamış olmanın eksikliği, kuşatmanın akıbetini belirlemiştir. Bu büyük zafer sonrasında, o dönemde Viyana’da yapılan tarihi yapıların bir çoğunda Osmanlı askerleri ve sancakları çeşitli azizlerin ve komutanların ayakları altında tasvir edilmiştir.

Birinci Dünya Savaşı sonunda nüfusunun dörtte birini kaybeden kent, sonraları Engelbert Dollfuss’un sosyalist milisleri tarafından işgal edilerek 1934 Avusturya İç Savaşına sahne oldu. 1938’de ‘Anschluss’ ile ırkdaşları Nazi Almanya’sı ile birleşen Avusturya’dan ötürü Viyana başkent statüsünü kaybetmiştir. Naziler formalite gereği bir oylama yapmışlar ve Avusturya halkı Alman panzerlerinin dolaştığı sokaklarda birleşmeye hayır diyemeyerek %99.73 oyla birleşme kabul etmiştir. Avusturya asıllı olan Hitler, kentte kahramanlar gibi karşılanmış ve kurtarıcınız olarak geldim dedikten 7 yıl sonra Viyana, müttefik kuvvetler tarafından büyük bir yıkıma maruz bırakılmıştır. Berlin’de olduğu gibi burada da kentin pek çok yerinde askeri geçiş noktaları kurulmuş ve kent müttefik kuvvetler tarafından 1955 yılında boşaltılmıştır.

Ring Caddesi üzerindeki parlamento binası, yüz yılı aşkın tarihçesinde değişik parlamenter kurumları barındırmıştır. İlk olarak Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun Avusturya kısmının parlamentosu olan İmparatorluk Meclisi’ne ev sahipliği yapmıştır. Avusturyalılar, her tarihi mekanlarını olduğu gibi parlamentolarını da turistik olarak pazarlamayı çok iyi beceriyorlar. Şuanda şehre gelen turistlerin fotoğraf çektirmek için uğrak noktalarından biri haline gelmiş durumda. Parlamento binasının hemen yanında bulunan belediye binası da Viyana’daki önemli yapılar arasında yer alıyor. Oldukça güzel mimariye sahip bu binaları gördükten sonra, bir zamanlar hanedanlığın kışlık sarayı olarak kullanılan Hofburg Sarayı’nın önünden geçerek merkezdeki Aziz Stephan Katedrali’ne uğrayabilirsiniz. Sarayın bir kısmı günümüzde saray müzesi olarak kullanılırken diğer binaları da Viyana’nın en meşhur müzeleri olarak faaliyet gösteriyor.

1883 yılında tamamlanan ‘Rathaus’ Viyana Belediye Binası olarak kullanılmaktadır. Neo-Barok tarzında inşa edilen bina kent tiyatrosunun karşısında Rathausplatz’da bulunmaktadır. Günümüzde OPEC, AGİT ve Uluslararası Atom Enerjisi Örgütü gibi küresel kurumların merkezinin bulunduğu Viyana tam bir kültür-sanat kentidir. Viyana Belediye Binası ve Hofburg Sarayı önünde yılın belirli zamanları çeşitli festivallere de denk gelmek mümkün.

Ayrıca belediye binasının hemen yanında Viyana Üniversitesi’ni ve onun yanındaki gotik tarzda inşa edilmiş olan Votiv Kilisesi’ni de görmeyi ihmal etmeyin.

Viyana’ya giden turistlerin uğrak noktası ise, şehrin en önemli simgesi durumundaki Aziz Stephan Katedrali. Eski iki kilisenin yıkıntıları üzerine inşa edilen bu yapı Viyana’ın merkezi ve 1. ilçesi olan InnereStadt’ta bulunmaktadır. Kentte alışveriş yapmak için en uygun yer, pek çok giyim mağazasının ve cafelerin bulunduğu Aziz Stephan Kilisesi’ne bağlanan büyük caddeler.

Viyana’ya uğramışken şinitzel yiyebilir ve panoramik şehir turu yapabileceğiniz turistik otobüslerle bir gezintiye çıkabilirsiniz. Viyana’daki Türk nüfusundan dolayı mıdır bilinmez bir çok Avrupa şehrinin aksine uzun zamandır buradaki turistik otobüslerde Türkçe rehber seçeneği var. Ayrıca şehre çok yakışan at arabalarıyla veya bisiklet kiralayarak da gezebilirsiniz.

Viyana Gezi Rehberi ve çok daha fazlası için Interbus !

Viyana’da Gezilecek Yerler

GENEL BİLGİLER
  • Ülke: Avusturya
  • Para Birimi: Euro
  • Dil: Almanca
  • Nüfus: 1.766.746 (2014)
  • Telefon Kodu: +43 (Avusturya), 1 (Viyana)
  • Türk Büyükelçiliği: +43 1 505 73 38
  • Interbus İletişim: 0090 541 387 8526
Şanlıurfa Web Tasarım