X
Menu

Venedik Şehir Rehberi

İtalya’nın kuzey doğusunda Adriyatik Denizi’nin kuzey kıyılarında, İtalya’ya bağlı ada şehri olan Venedik yaklaşık 118 adacık üzerine kuruludur. Tarihsel Venedik şehrinde adacıkları birbirinden ayıran 170 kanal ve bunları birbirine bağlayan 400 köprü bulunur. Orta Çağ sonrasında Avrupa’nın en önemli ticaret başkentlerinden biri olmuş, döneminin en büyük ticari filosunu kurmuş olan Şehir Arap ve Türklerden ticaret aritmetiği öğrenmiştir.

697-1797 yılları arasında 1100 yıllık süre içerisinde ticaret vatanı olan Venedik, Bizanslıların bir parçasıyken bağımsız olmuş ve bu bağımsızlığını dönem dönem Osmanlı himayesine girerek devam ettirmiştir. 1797 yılında Napoleon’un kenti fethetmesiyle bağımsızlık sona ermiştir. Napoleon kenti Avusturya’ya bırakmış ve 1886 yılında Venedik İtalya’ya bağlanmıştır. Venedik aynı zamanda 4. Haçlı Seferleri’nin başlangıç noktasıdır.

Bir lagünün içinde bulunan Venedik’in nüfusu devlet olduğu dönemlerde 300 bin i geçerken bu gün 270 bindir. Yerlilerinin birçoğunun ana karada olan Mestre’ye göç etmesiyle de nüfusu hızla azalmaktadır. Kent lagünün içinde bulunduğundan her yıl 1-2 mm batmaktadır. Gelgit dönemlerinde de San Marco Meydanını su basabilmektedir.

Yerel halktan çok turist bulabileceğiniz bir yer burası. Çok fazla görebileceğiniz yapı olmasa da ambiyansı, tarihi binaları, kanalları, gondolları, daracık sokakları ile kendinizi eski zamanlarda yaşıyor gibi hissettirebiliyor.

Şehrin en güzel yapılarından biri Büyük Kanal üzerindeki Ponte di Rialto, yani Rialto Köprüsü, herhalde sadece Venedik’in değil, dünyanın en ünlü köprülerinden biri. Köprünün üstünde küçük küçük dükkanlar var. Her zaman turist dolu.

Şehrin en büyük meydanı, ya da tek meydanı diyebileceğimiz Piazza San Marco, bütün turistlerin Venedik’te öncelikli ziyaret ettiği yer. Bu güzel meydanda San Marco Bazilikası’nı ve bazilikadan ayrı olarak yapılmış çan kulesini görebilirsiniz hatta çan kulesine çıkıp Venedik’i ayaklarınızın altına alabilir, fotoğraf çekebilirsiniz. Şehrin çoğu yerinden olduğu gibi bu meydanda gondola binebilirsiniz. Genelde ortalama 5-6 kişi binilebilen 100 euro gibi bir fiyatı var gondolların, gündüzleri pek oynamasa da sizin de pazarlığınıza bağlı değişebilir bu fiyat.

San Marco Meydanı dünyadaki en güzel meydanlardan biridir şüphesiz ki. Meydanda ki tarihi yapılar Venedik İmparatorluğunun varlığını ve gücünü göstermektedir. Meydan Venedik’teki en alçak noktalardan biridir. Özellikle Ekim – Mart aylarında meydana ulaşım yüksek dalgalar nedeniyle mümkün olmayabilir. Meydan, bir manastır bahçesi olarak yapılmıştır fakat daha sonra Venedik dini ve politik merkezi haline gelmiştir.

Basilicadi San Marco, meydanda bulunan en ünlü noktalardan birisidir. Yunan haç planı üstüne inşa edilmiştir ve kaliteli mozaiklerin görülebileceği farklı ebatlardaki beş tane kubbesi vardır. 9. yüzyılda St.Mark tapınağı olarak inşa edilmiştir.  Venedik Cumhuriyetinin mimari anlamda güç ve varlığının sembollerinden biridir. Bizans mimarisinin en ünlü eserlerindendir. Kapısında ki mahşerin 4 atlısını temsil eden bronz atlar 12. Yüzyılda İstanbul’dan getirtilmiştir.

Campaniledi San Marco ya da diğer bir deyişle St. Mark Çan Kulesi şehirdeki en yüksek yapılardan biridir. 97 metre yüksekliğindedir. KuledenJohann Wolfgang von Goethe’nin izlediği manzarayı izleyebilmek bir ayrıcalıktır.  Campaniledi San Marco 9. yüzyılda yapılmış ve ardından birkaç kez daha tekrar inşa edilmiştir. 1902 yılında nedensiz bir şekilde çökmüş ve ardından orijinal şeklinde tekrar yapılmıştır. Deniz ve atış kulesi olarak kullanılan yapı sonraları turistik amaçlar için kullanılmıştır. Günümüzde Venedik’teki birçok yapı gibi kule de yan yatmaya başlamıştır. Fakat koruma amaçlı çalışmalar yapılmaktadır. Kuleye çıkış ise 8€ dur.

Grand Canal, muhteşem Venedik şehrinde su trafiğinin sağlandığı ana hattır. Şehri “S” şeklinde saran kanal 3.800 metre uzunluğundadır. Grand Canal’ın genişliği etrafındaki yapılara ve doğal koşullara göre 30 – 90 metre civarındadır. Derinliği ise yaklaşık olarak 5 metredir. Grand Canal 13. – 18. yüzyıllar arasında inşa edilen yaklaşık 170 bina tarafından çevrilidir. Bu binaların çoğu zengin Venedikli aileler tarafından yapılmıştır. Kanalda trafik özel botlar, su otobüsleri, su taksileri ya da meşhur gondollar ile sağlanmaktadır. Birçok turist bu seçenekler arasında en romantik olarak görülen gondol seyahatini tercih etmektedir. Ancak 6 kişilik bir gondol seyahati 80-120€ arasında bir fiyata mal olabilir.

PontediRialto ya da nam-ı diğer Rialto Köprüsü 1591 yılında açılmıştır. Uzun bir süre Grand Canal üstündeki yaya yolu ile ulaşım sağlayan tek nokta olmuştur. Köprünün inşasından önce aynı noktada inşa edilip kullanılan birçok tahta köprü olmuştur.

Günümüzde PontediRialto’da turistik amaçla kullanılan birçok mücevher, ipek ürünler ve cam ürünü satan dükkânı görebilirsiniz. İnşa edildiği zamanlar ticaret amaçlı kullanılan PontediRialto “Venedik’in Arka Salonu” olarak da bilinir. Şehrin kalbinde yer alan köprü San Polo ve San Marco’yu birbirine bağlar ve Venedik’teki dört büyük köprüden biridir.

PontedeiSospiri Ahlar Köprüsüolarak bilinir. Bu ismin verilmesinin nedeni ise eski zamanlarda duruşma ardından mahkûm edilenlerin bu köprüden geçerek hapse girmesidir. Efsaneye göre Venedik’e son bir bakış mahkûmda iç çekişe neden oluyordu. 1602 yılında inşa edilen köprüye bu isim Lord Byron tarafından 19. yüzyılda verilmiştir. Ayrıca köprüde yer alan pencerelerden de çok küçük bir alan görülmektedir.

Yerel bir efsane ise Bridge of Sighs’ın farklı bir yönünü yansıtır. İnanışa göre bu köprünün altında güneşin batışında öpüşen çiftlerin aşklarının ölümsüz olacağı söylenir.

PalazzoDucale, Venedik Gotik tarzında inşa edilmiş bir saraydır ve Venedik’in en çok ziyaret edilen noktalarından biridir. Venedik Cumhuriyeti’nin yüksek yetkilisi Doge’un evi olan PalazzoDucale, 9. yüzyılda şato olarak inşa edilmiştir. Doge ve hükümet buradan Venedik Cumhuriyetini yönetmiştir. Çıkan yangınlar nedeniyle birçok kez yıkılıp yeniden yapılmıştır.

Her yıl maske balosunun yapıldığı San Marco Meydanına gelmişken el yapımı maskeler alınabilir. Seriyi tamamlamak için yine el yapımı olan eldiven, atkı, şal alınabilir ancak fiyatları biraz tuzludur.

Diğer Avrupa şehirlerine göre biraz daha pahalı bulabileceğiniz bu şehirde her türlü alışverişiniz için pazarlık yapmayı unutmayın. Hazır İtalya’nın en bilindik şehirlerinden birindeyken ara sokaklardaki mekanlardan pizza veya makarnaların tadına bakabilir ardından tekrar şehrin ara sokaklarında her turistin başına gelen kaybolma macerasını yaşayabilirsiniz.

Venedik Gezi Rehberi ve çok daha fazlası için Interbus !

Venedik’te Gezilecek Yerler

GENEL BİLGİLER
  • Ülke: İtalya
  • Para Birimi: Euro
  • Dil: İtalyanca
  • Nüfus: 260.060 (2012)
  • Telefon Kodu: +39 (İtalya), 41 (Venedik)
  • Türk Büyükelçiliği: 
  • Interbus İletişim: 0090 541 387 8526
Şanlıurfa Web Tasarım