X
Menu

Vatikan City Şehir Rehberi

Hristiyanlık dininin, Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan, İtalya’nın Roma şehrinde bulunan, 44 hektarlık alanıyla ve yaklaşık 900 kişilik nüfusuyla her anlamda dünyanın en küçük ülkesidir Vatikan. Devlet başkanı papadır. Yaklaşık 100 kişilik İsviçre vatandaşı, bekar, belirli bir boy ortalaması olan ve Katolik olması şart, geleneksel giysili muhafızlardan oluşan sembolik bir ordusu bulunmaktadır. 20 metrelik duvarlarla kaplı ve her yeri kameralarla izlenen Vatikan 1506 yılından beri bu ordu tarafından korunmaktadır

1929’da İtalya Devleti’yle Kilise arasında Laterano Antlaşması imzalanmıştır. Bu antlaşmayla ülkenin resmi dininin Katolik dini olduğu ve Roma’nın kutsal bir şehir olduğu ilan edilmiştir. 1985’e kadar geçerli olan bu anlaşma günümüzde geçerliliğini kısmen yitirmiş olup İtalya’nın resmi dini Katolik dinidir maddesi kaldırılmıştır.

Mutlak monarşi’nin uygulandığı Vatikan’da Papa’nın sözleri yasa hükmündedir. Papa, hem devlet başkanı, hem de Katolik mezhebinin ruhani lideridir. Katolik kilisesinin genel başkanı, Vatikan Devleti’nin de başkanı olur. Papa yasama, yürütme ve yargının da başkanıdır.

Dünya’nın en büyük meydanlarından biri olan Aziz Petrus Meydanı papanın balkon konuşmalarını yaptığı ve halka seslendiği yerdir. Meydanda kimin tarafından dikildiği belli olmayan bir mısır obeliski bulunur ve boyu 25 metredir. 1600’lerin 2. Yarısından beri meydan St. Peter Bazilikası tarafından kullanılmaktadır.

Haftada bir kez Çarşamba günleri papanın kabul günü düzenlenir. San Pietro meydanında yapılan kabul töreni yapılan törende ilgi çekici kısım ‘kadınların başının kapalı olması’ zorunluluğudur. Dünyanın en büyük kilisesi olan San Pietro, St. Peter, SanctiPetri veya diğer adıyla Aziz Petrus Bazilikası 23 bin metrekarelik bir alana kurulmuştur. Zaten 4.4 hektar olan ülkenin 2.3 hektarını kaplayan kilise 60 bin kişilik bir kapasiteye sahiptir. 1506 ile 1626 yılları arasında inşa edilen yapı barok tarza sahiptir.

138 metre uzunluğa ve 220 metre genişliğe sahip kilisenin mimarlarından birisi de “Michelangelo” dur. Aziz Petrus isminin kiliseye verilme sebebiyse 12 havariden biri olan bu azizin mezarının burada bulunmasıdır. Aynı zamanda burada hizmet eden pek çok papanında mezarı burada bulunmaktadır. Aziz Petrus Bazilikasının yanında pekte fark edilmeyen ‘Sistine Şapeli’ 1483 yılında açılmıştır. 20 metre yüksekliğinde ve 40 metre uzunluğundadır. Burayı bu kadar ünlü hale getiren hadiselerden birisi papaların seçiminin burada yapılması bir diğeri ise Michelangelo’nun ‘Adem’in Yaratılışı’ freskinin burada olmasıdır.

Vatikan’ın en ünlü müzelerinden birisi olan Vatikan Müzesi yılda 4 milyondan fazla ziyaretçi almaktadır. Sebebi ise içeride çok kıymetli sanat eserlerinin, tabloların, heykellerin bulunmasıdır. Müzeye giriş ise 8€ dur.

Vatikan’ın doğrudan ya da dolaylı olarak sahibi olduğu veya yönlendirdiği günlük, haftalık ve aylık 200’den fazla gazete ve dergi, 154 radyo istasyonu veya emisyonu, 49 TV kanalı veya kablolu yayını bulunmaktadır. Bütçesi katoliklerden kesilen kilise vergisi, aidatlar, bağışlar, şirket gelirleri, hisse senedi-tahvil-bono gelirleri, bankacılık ve faiz gelirleri, hediyelik eşya satışlarından elde edilen gelirlerle basın yayından elde edilen reklam gelirlerinden oluşmaktadır. Küçük olmasına rağmen her yıl 4 milyondan fazla insan burayı ziyaret ediyor.

Vatikan Müzesi (İtalyanca: Musei Vaticani), Vatican City’de bulunan dünyanın en büyük müzelerinden birisidir. Bu müze Roma Katolik Kilisesi tarafından Rönesans’da inşa edilmiş olup, dünyanın önemli heykellerine ev sahipliği yapan bir binadır.

San Pietro Kilisesi, Dünyanın en büyük kilisesi ünvanına sahip bu yapının dışarıdan olduğu kadar sizi içerideki sanat eserlerinin işçiliği ve ihtişamının da etkilediği bir gerçek. Sanatçı Michelangelo’nun başladığı ve Bernini’nin tamamladığı 284 traverten sütunu ve tepelerinde 140 aziz heykeli bulunan 88 gömme sütun gerçekten büyük bir işçilik. Bu kiliseyi ziyaret edebilmek için etek ya da pantolon boyları en az diz altında olmalı ve en açık yarım kollu üst giymeniz gerekmektedir. Bu kural kadın erkek herkes için gerçeli. Eğer kurala uymazsanız içeri girmek için beklediğiniz o uzun kuyruktan sonra geri çevrilme ihtimaliniz yüksek.

Ülkede papalığın resmi pulları, hediyelikleri alınabilir ve Vatikan’ın meşhur kahvesi içilebilir. Vatikan için bir diğer önemli hususta ülkenin AB üyesi olmamasına rağmen Euro kullanıyor olmasıdır. Avrupa Birliği üye ülkeleri arasında en nadir eurolar burada bulunur.

Vatikan City Gezi Rehberi ve çok daha fazlası için Interbus !

Vatikan City’de Gezilecek Yerler

GENEL BİLGİLER
  • Ülke: Vatikan
  • Para Birimi: Euro
  • Dil: Latince, İtalyanca
  • Nüfus: 826 (2009)
  • Telefon Kodu: +379 (Vatikan)
  • Türk Büyükelçiliği: 
  • Interbus İletişim: 0090 541 387 8526