X
Menu

Üsküp Şehir Rehberi

Bir yakada Arnavutlar ve Müslümanlar, diğer tarafta Ortodoks Hristiyanların yaşadığı, tarihi bir Osmanlı yerleşimi. Vardar Nehri’nin ikiye böldüğü bu şehirde halkın neredeyse yarısı müslüman. 2 Milyonluk bu küçük ülkenin en büyük kenti olan Üsküp, Vodna dağının eteklerinde. Şehirde, Makedonlardan sonra Arnavutlar daha sonra da Türkler çoğunlukta. Şehir, bir Osmanlı yerleşimi olsa da nehrin Eski Çarşı veya Türk Çarşısı diye adlandırılan tarafında Osmanlı’ya ait eserler daha çoğunlukta. Camiler, hanlar ve hamamlar bulunan çarşıda dükkanlar Anadolu’daki benzerlerini oldukça hatırlatıyor. Eski Türk evlerinden örneklere de rastlamak mümkün.

M.Ö 4000lere dayanan tarihi ile Üsküp her dönemden medeniyetleri içinde barındırıyor. Roma İmparatorluğu’nun ardından sırasıyla Bulgar, Sırp, Osmanlı ve Yugoslav hakimiyetlerinde kalan kent, Büyük İskender’in heykelleriyle süslü. Romalılar geldiğinde ‘kale kent’ manasında olan ‘Scupi’ adını buraya uygun görmüşler. Zamanla adı değişen şehir Sırplar tarafından ‘Skoplje’ olarak anılmaya başlanmış. Fatih döneminde 1392 yılında fethedildiğinde ‘Üsküb’ olarak anılmaya başlanmış. Balkan savaşlarında buraların da elden çıkmasıyla gelen Yugoslavlar ‘Skopje’ olarak kentin adını kendilerine uyarlamışlar ve bu gün de onlar Skopje derken biz de hala Üsküp diyoruz bu izole başkente.

Şehir, Makedon, Arnavut ve Türk kültürünü en iyi şekilde bünyesinde barındırıyor. Hristiyan kesimin yaşadığı bölüm modern ve gelişmiş bir Avrupa kentini andırırken Müslümanların yaşam alanları daha mütevazı ve geleneksel bir yapıda. Hristiyanlar ve Müslümanlar birbirlerine oldukça saygılı bir şekilde birlikte yaşıyorlar. Yine de Hristiyanların şehrin her noktasından görülebilecek devasa boyuttaki Milenyum Haçını Vodvo Dağı’na diktikleri bir gerçek.

Kentin merkezinde Makedonya Meydanı bulunuyor ve onunda meydanında Büyük İskender’in Anıtı mevcut. Makedonlar bu heykele ‘Atın Üstündeki Kahraman’ diyor. 2011 de bağımsızlığın 20. yılı adına yapılan heykel bir anda kentin en önemli simgelerinden biri haline gelmiş. Meydanın hemen yanındaki Vardar Nehri’nin üstünde ise bugün bile turistleri kendine çeken, şehrin simgelerinden biri sayılan ve iki kıyıyı birbirine bağlayan Taş Köprü bulunuyor. Bu köprü, geçmişte Üsküp’ün %80’inin ağır hasar aldığı depremde ayakta kalan yapılar arasındadır.

Özellikle Makedon halkının yaşadığı bölüm, cafeleri ve gece kulüpleriyle eğlencenin merkezi konumunda. Makedonlar Taş Köprü ve camilerin bulunduğu eski şehir kısmından rahatsızlar ki oranın etkisini azaltacak şekilde hemen Taş Köprü’nün iki yanına gösterişli opera binası ve anayasa mahkemesi yapıyorlar. Yine köprünün her tarafı Büyük İskender gibi tarihi karakterlerin heykelleri ile dolduruluyor. Sovyet mimarisine yakın yapıların olduğu şehir merkezinde son zamanlarda Avrupa Birliği süreciyle hızlanan yapılaşmayı ve Avrupa’daki gösterişli binaların benzerlerini görmek mümkün.

Üsküp Gezi Rehberi ve çok daha fazlası için Interbus !

Üsküp’te Gezilecek Yerler

GENEL BİLGİLER
  • Ülke: Makedonya
  • Para Birimi: Makedonya Denarı
  • Dil: Makedonca
  • Nüfus: 536.271 (2012)
  • Telefon Kodu: +389 (Makedonya), 2 (Üsküp)
  • Türk Büyükelçiliği: +389 (2) 310 4710
  • Interbus İletişim: 0090 541 387 8526
Şanlıurfa Web Tasarım