X
Menu

Sofya Şehir Rehberi

Bulgaristan’ın başkenti ve en büyük şehri olan Sofya 1,3 milyon kişilik nüfusuyla ülkenin en büyük kentidir. Avrupa kıtasının en eski yerleşim merkezlerinden bir tanesi olarak bilinen kent oldukça eski bir tarihe sahiptir. Roma döneminden Osmanlı’ya ve bağımsızlığa kadar bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Gece hayatı oldukça hareketlidir, neredeyse 24 saat boyunca dur durak bilmeyen bir eğlence hayatı vardır. Şehirde çok fazla sayıda disko, bar ve gece kulübü, pub bulunmaktadır.

M.Ö. 8.–7. yüzyıllarda, bugünkü merkezin bulunduğu yerde Serdi adında Trakyalı bir kabileninhüküm sürdüğü kent adını bu kabileden almıştır. Romalıların egemenliğinde 6. Yüzyıla kadar kalan kent “Serdika” olarak anılmıştır. 13. Yüzyıla kadar Sredets ismi altında Bulgar Prensliği’nin başkenti olan kent Osmanlı döneminde 19. Yüzyıla kadar Sofya olarak anılmış ve ondan sonra da adı Sofya olarak kalmıştır. 3 Nisan 1879 yılında Sofya Bulgaristan’ın başkenti ilan edilmiş ve kent bu tarihten sonra hızlı bir yapılaşmaya gitmiştir.

Sofya, II. Dünya Savaşı sırasında, 1943 yılının sonlarında ve 1944 yılının ilk zamanlarında Müttefik uçakları tarafından bombalandı. Sovyet Kızıl Ordusunun da işgalinin bir sonucu olarak, Nazi Almanyası’nın müttefiki olan Bulgaristan hükümeti devrildi. 1946 yılında bir Halk Cumhuriyeti kuruldu. Bulgaristan Cumhuriyeti’nde kentin görünümünde önemli değişiklikler olmuştur.

Şehrin simgesi konumundaki Alexander Nevsky Katedrali oldukça ünlüdür. Katedralin geniş meydanı bir çok gösteri, protestoya ev sahipliği yapar. Şehir merkezine yakın olduğundan çoğu zaman buluşma noktası olarak da kullanılır.Çar II. Alexander önderliğinde 1878 yılında Türk egemenliğine başkaldırıp Bulgaristan’ın özgürleşmesini sağlamak amacıyla yapılan savaşta ölen Rus askerlerini onurlandırmak amacıyla 1882 – 1912 yılları arasında inşa edilmiş olan Alexander Nevsky Katedrali, 20 yüzyıl mimarisinin en göz alıcı örneklerinden biridir.Sofya’nın sembolü olan yapılardan biri hâline gelen katedral, kendiyle aynı adı taşıyan Alexander Nevsky Meydanı’nın üzerinde bulunmaktadır. Bu meydan aynı zamanda Bilinmeyen Asker Anıtı’na da ev sahipliği yapmaktadır. Sürekli yanan bir meşaleye sahip asker mezarı şeklindeki bu anıt da, Rus askerlerinin hatırasının yaşatılması amacıyla inşa edilmiştir.

Şehir genel anlamda güvenlidir. Ancak tüm büyük şehirler gibi yankesicilik ve hırsızlık olaylarına karşı dikkatli olmak gerekir. Şehirde ulaşım ucuz ve kolaydır. Ancak halkın çoğu İngilizce bilmemektedir. Türkçe bilen birini bulmanız, İngilizce bilen birini bulmanızdan daha kolay olabilir.

Sofya Gezi Rehberi ve çok daha fazlası için Interbus !

Sofya’da Gezilecek Yerler

GENEL BİLGİLER
  • Ülke: Bulgaristan
  • Para Birimi: Lev
  • Dil: Bulgarca
  • Nüfus: 1,211.000 (2012)
  • Telefon Kodu: +359 (Bulgaristan), 2 (Sofya)
  • Türk Büyükelçiliği: +359 2 935 55 00
  • Interbus İletişim: 0090 541 387 8526
Şanlıurfa Web Tasarım