X
Menu
Sık Seyahat Edenler Daha Anlayışlı ve Açık Görüşlü Oluyor

Türkiye dahil 18 ülkede gerçekleştirilen ‘Seyahatin Değeri’ araştımasına göre, sık seyahat edenler daha açık fikirli ve daha toleranslı hale geliyor. Aynı zamanda sıkça yollara düşenler yabancılara daha fazla güveniyor. Seyahatin Değeri adlı araştırma, seyahat ile açık görüşlülük ve güven duygusu arasındaki ilişkinin gücünü ortaya koydu. Türkiye dahil 18 ülkeden yaklaşık 7500 kişinin katıldığı araştırmanın ilk sonuçlarına göre, seyahat etmek ciddi ölçüde daha toleranslı ve açık görüşlü olmamızı, başkalarına daha fazla güvenmemizi sağlıyor.

 

Seyahat etmek, açık görüşlü, toleranslı olmanızı ve başkalarına güvenmenizi sağlıyor.

Araştırmanın en dikkat çekici sonuçları şöyle:

Sık seyahat edenler, cinsiyet, yaş, eğitim ve gelir düzeyi fark etmeksizin, daha az yolculuk yapanlara göre daha açık görüşlü hale geliyor, tanımadıkları kişilere daha fazla güveniyor.

Katılımcıların yüzde 76’sı, seyahat etmenin, kendilerini ‘farklı olana’ karşı daha toleranslı yaptığını söylüyor.

Katılımcıların yüzde 75’i ise, ziyaret ettikleri ülkelerdeki insanlara karşı daha hoş görülü yaklaştıklarını ifade ediyor.

Yine katılımcıların yüzde 76’sı, seyahat sayesinde genel olarak tüm kültürlere karşı daha açık fikirli hale geldiklerine inanıyor.

Araştırmaya katılanların yüzde 48’i, bundan beş yıl öncesiyle kıyaslandığında insanların farklı kültürlere göre daha az toleranslı oldukları konusunda hemfikir. Sadece yüzde 16’lık bir bölüm bu fikre katılmıyor.

Seyahat ve güven ilişkisi üzerine ilk büyük araştırma

Konuyla ilgili bir açıklama yapam Halkla İlişkiler Müdürü Lasse Skole Hansen, ‘İnsanlara duyduğumuz güveni ve ne kadar açık fikirli olduğumuzu belirleyen birçok farklı faktör bulunuyor. Ancak örneğin Çok seyahat eden mi, iyi eğitimli olan mı karşısındakilere daha fazla güven duyar?sorusunu sorduğumuzda, çok seyahat etmenin güven duygusunu çok daha fazla pekiştirdiğini görüyoruz’ diyor ve ekliyor: ‘Bu da çok seyahat etmek ile insanlara güvenmek arasında yakın bir ilişki olduğunu ortaya koyuyor. Bu raporda seyahatin pozitif etkisine ve çok önemli bir konu olduğuna inandığımız farklı kültürler arasındaki bariyerleri yıkabilme potansiyeline odaklanıyoruz. Küresel araştırmamıza katılanların neredeyse yarısı, beş yıl öncesine kıyasla günümüzde insanların yabancı kültürlere karşı daha az toleranslı olduğunu düşünüyor.

 

Prof. Dr. NARLI: Seyahat etmek zihinlerdeki kilitleri açıyor 

‘Seyahatin Değeri’ araştırmasının sonuçlarını değerlendiren Bahçeşehir Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nilüfer Narlı ise şöyle konuştu: Ünlü edebiyatçı Jorge Luis Borges, ‘Anlar’ adlı şiirinde yaşamaya yeniden başlayabilseydi, daha fazla seyahat edeceğini söylüyor: ‘Seyahat ederdim daha fazla’, ‘Daha çok dağa tırmanır, daha çok nehirde yüzerdim’, ‘Görmediğim bir çok yere giderdim’. Seyahat etmek, insanın kendini tanımasını sağladığı kadar, farklı insanları ve kültürleri tanımasına da vesile oluyor. Farklıkları keşfetmek insanların zihinlerindeki kilitleri açıyor, duvarlarını yıkıyor ve meraklarını kamçılıyor. İşte bu nedenle, seyahat eden kişinin bilgisi, hoşgörüsü ve iletişim becerileri gelişiyor.

 

Seyahat etmekle ilgili ayrıca bir çok söz var, bunların en güzellerini okumak için Interbus iBlog’da yer alan

Seyahat Etmekle İlgili Kitap Gibi Cümleler başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

 

Interbus

Share
Şanlıurfa Web Tasarım