X
Menu

Selanik Şehir Rehberi

Geçmişi Milattan önce 300’lü yıllara kadar uzanan, Roma, Bizans daha sonra bağımsızlığına kavuşuncaya kadar Osmanlı hakimiyetinde kalan Yunanistan’ın Selanik’indesiniz. Atina’nın ardından Yunanistan’ın en büyük kenti olan Selanik 1 milyonluk nüfusuyla zaten 11 Milyon nüfusu olan komşumuzun önemli ticaret limanlarından da biridir. Fazla turistik bir değere sahip olmayan bu şehir yine de bir zamanlar Osmanlı toprakları dahilinde olması ve Atatürk’ün doğduğu şehir olması nedeniyle Avrupa’da ziyaret edebileceğiniz şehirler arasındadır.

Uzun yıllar Osmanlı egemenliğinde git gide büyüyen şehir Balkan Savaşları sırasında elden çıkmasıyla bir kaosa sürüklenmiştir. Osmanlı döneminde önemli bir yere sahip olan ve İstanbul’dan sonraki en büyük kent olan Selanik’in Yunan ordusuna karşı hiç bir direniş göstermemesi ve şehrin teslim edilmesi Anadolu’da bir panik havası yaratmıştır. 1917 yılında çıkan büyük bir yangın şehrin Türk bölgesini neredeyse yok etmiş ve sonrasında da çeşitli politikalarla bölgedeki Türk Nüfusu ve kültürü silinmiştir. Yunan egemenliğinde hızlı bir yıkım gerçekleştirilen şehrin eski kültürüyle bağlantısını kesmek adına camiler ve sinagoglar yıkılmış, eski Osmanlı evlerinin büyük bir kısmı tahrip edilerek kentin Avrupai bir görünüme kavuşması amaçlanmıştır. Günümüzde çeşitli festivaller, fuarlar, kültürel etkinliklerle adından Avrupa’da söz ettiren Selanik 1985 yılında da Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir.

Genç ve çalışmayı sevmeyen nüfus oldukça fazla şehirde, bu nedenle gezerken bir çok kapalı dükkan ve günün her saatinde kordon boyunca sıralanan cafe ve barlarda takılan gençler görebilirsiniz. Osmanlı himayesinden çıktığını çok belli eden bu şehirde, kahvehane benzeri yerlerde oturup tavla oynayan ellerinde tespih ve Türk Kahvesi içen amcalar görmek de mümkün. ‘İzmir’e çok benziyor’ klişesini yerinde görebileceğiniz Selanik’te Türkçeye benzer bir çok kelimeye ya da herhangi bir Türk pop şarkısının Yunanca versiyonuyla karşılaşabilirsiniz.

Şehirde görülmesi gereken antik yapıların en önemlisi olan Beyaz Kule aynı zamanda Selanik’in simgesi sayılıyor. Kanuni döneminde denizden gelecek saldırılardan önceden haberdar olmak ve ilk müdahaleyi yapmak amacıyla kurulan kulenin yanındaki destek kuleleri ağır hasar gördüğünden 1917 yılında yıkılmıştır. Kuleyi ünlü hale getiren bir başka olaysa Yunan Kralı 1. George’nin bu kule yakınlarında 1913 yılında suikaste kurban gitmesidir. 1985 yılında restore edilen kule 2008 yılında anıt müze olarak hizmete açılmış.

Kuleye 10 dakikalık yürüyüş mesafesinde bulunan Türk Konsolosluğunun ise ayrı bir önemi mevcut. Atatürk’ün doğduğu evi de içinde barındıran konsolosluk anavatandan gelenlerin uğraması gereken en önemli noktalardan birisi. Ücretsiz ziyaret edebileceğiniz Atatürk Evi Müzesi Pazartesi günleri kapalıdır.

Çok sayıda miting ve siyasi konuşmalara ev sahipliği yapan Aristoteles Meydanı festivaller, karnaval kutlamaları ve Noel gibi bir çok kültürel etkinlik için de kullanılmaktadır. Selanik için önemli bir turistik alan olan bu meydan, yerel halk ve turistler için popüler bir yerdir. Meydan, ziyaret eden her yaştan insanın kendine özgü bir şeyler bulabileceği mekanlar ile donatılmış sanki. Kafeler, alışveriş yerleri, barlar, kitapçılar, bankalar, oteller v.s. hepsini meydan etrafında bulmak mümkün.

Selanik’e gelmişken frappe içmeyi, kordonda tekne turuna çıkmayı da ihmal etmeyin.

Selanik Gezi Rehberi ve çok daha fazlası için Interbus !

Selanik’te Gezilecek Yerler

GENEL BİLGİLER
  • Ülke: Yunanistan
  • Para Birimi: Euro
  • Dil: Yunanca
  • Nüfus: 315.196 (2011)
  • Telefon Kodu: +30 (Yunanistan), 2310 (Selanik)
  • Türk Büyükelçiliği: +30 2310 965 070-73
  • Interbus İletişim: 0090 541 387 8526
Şanlıurfa Web Tasarım