X
Menu

Roma Şehir Rehberi

Görülecek birçok yer, yapılacak birçok şey ile Roma tam global bir şehirdir. İtalya’nın en güzel şehri olarak değerlendirilen Roma, Avrupa’da en çok turist çeken şehirlerden biridir. Her zaman kalabalık olan bu şehirde dikkatli olmanız tavsiye edilir. 1290 km² lik yüzölçümüyle Avrupa’nın en geniş yüzeye yayılmış başkentlerinden biri olan Roma’nın toplam nüfusu 4 milyondur. İstanbul gibi 7 tepe üzerine kurulu olan şehir; Roma İmparatorluğu’nun, Papalığın ve İtalya’nın başkenti olmuştur.

İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan ve Roma denilince ilk akla gelen yapı Collesium, görmek isteyeceğiniz ilk yapılar arasında. Özellikle bir yere gitmiyor ya da bir şeyi aramıyor olsanız da Roma sokaklarında gezmenin verdiği o his ile keşfetmeye buradan başlayabilirsiniz. M.Ö. 72 senesinde ünlü bir komutan olan Vespasianus tarafından yapımına başlanmıştır. Günümüzde depremden dolayı harap vaziyette olmasına ve taşlarının çalınmasına rağmen Collesium Roma İmparatorluğu’nun uzun zamandan beri ikonik sembolü olarak görülür. Bugün modern Roma’nın en çok turist çeken yerlerinden biri olan bu yapı aynı zamanda Dünya’nın 7 harikasından biridir.

Antik Roma kalıntılarının bulunduğu Roma Forumu’nun yanından geçerek Venedik Meydanı’na varabilir ve bu meydanda Vittorio Emanuele anıtını görebilirsiniz. Gece ışıklandırmasıyla mükemmel görünen yapı, beyaz saf mermerden yapılmış ve görkemli merdivenlere sahiptir. 1870 senesinde tamamlanan ve Emmanuel’in de adını taşıyan anıt Emmanuel Caddesi’nin sonunda kalan bu saray ile ilgili genel kanı mimari açıdan çok da önemli olmadığı ve estetikten yoksun olduğu yönündedir. Yine de ziyaretçilerini etkileyen bu yapı ismini Birleşik İtalya’nın kurucusu kabul edilen Victor Emmanuel II’den almaktadır.

Sarayın önündeki meydandan aşağıya doğru uzunca bir cadde göreceksiniz, kalabalığı takip ettiğinizde ise sadece Türkçe’ye Aşk Çeşmesi olarak geçmiş ve böyle tabir edilen Trevi Çeşmesi’ne ulaşabilirsiniz. Burası da şehrin en çok turist çeken yapılarındandır. Bir havuz ve arkasında çeşitli heykeller bulunmakta. İnanışa göre madeni parayı arkanızı dönerek sol omzunuzun üzerinden atarsanız Roma’ya tekrar gelebiliyorsunuz veya sağ omzunuzdan atıp hayatınızın aşkını bulabiliyorsunuz. Havuzdan yılda 1 milyon euro çıktığını da göz önüne alırsak galiba dilekler tutuyor.

Daha sonra buradan ayrılarak yürüyerek 10 dakikalık mesafedeki, gençlerin buluşma noktası da olan ve merdivenlerinde oturup biraz tembellik yapabileceğiniz İspanyol Merdivenleri’ne ulaşabilirsiniz. Her mevsimde ziyaretçisi olan İspanyol Merdivenleri’nin en güzel bahar aylarında olduğu düşünülür. Merdivenleri kaplayan renk renk çiçekler ile harika bir görüntü sunar. İnsanların hem dinlendiği hem de sanatın tadını çıkardığı bir noktadır. Roma’nın en ünlü caddelerinden Via Condotti bulunur. Buraya ismini veren ise İspanya Büyükelçiliği’nin burada kurulmasıdır. Merdivenlerden indiğinizde, hemen karşınıza Fellini tarafından yapılan bir havuz çıkıyor.

Roma’da bir çok güzel meydan olduğu gibi bunlardan bir tanesi de Navona Meydanı’dır. Bu meydana da uğramak isteyebilirsiniz. Sokak sanatçılarının, bir çok güzel cafe ve restoranların bulunduğu meydanda sanatçıları izlemek ve eserlerinden almak isteyebilirsiniz. Birbirileriyle yarış halindedirler, her sanatçının başına birikmiş bir grup görebilirsiniz. Tarih kokan meydanda daha çok barok mimari eseri hâkimdir. Tarihi La Fontana dei Fiumi çeşmesi de Novana Meydanı’nda bulunmaktadır. Roma’nın en eski meydanlarından biri olan bu meydanın etrafı tam anlamıyla Rönesans yapılarıyla doludur ve eski bir klise barındırır.

Navona Meydanı’na yakın yapılar arasında, yüzyıllar geçirmiş olsa da hala kendisinden ödün vermemiş bir yapı vardır; Panteon. Roma mitolojisinde Savaş Tanrısı olarak da anılan Panteon, Yunanca’da tüm tanrıların tapınağı olarak belirtilir. Tüm Roma yapıları içinde en iyi korunmuş olanı ve muhtemelen de dünyada döneminin en iyi korunmuş binasıdır. İlk olarak Antik Roma’nın tüm tanrıları için tapınak olarak inşa edilmiş bir yapıdır. Desteksiz çatısının yüksekliği 43 metre, yarıçapı ise 43,5 metredir. 20. yüzyıla kadar yapılmış en büyük beton yapılardan birisidir. Panteon kavramı bugün içinde meşhur kimselerin gömülü olduğu anıtlar için kullanılır.

İtalya’nın olmazsa olmazı pizza her köşe başında bulunabilmekte ve ucuz fiyatlara alınabilmektedir. Ortalama diliminin 2€ olduğu Roma’da restoran dışında yemek daha ucuza gelir çünkü içeriye oturulduğu zaman ekstradan para vermek gerekiyor. Örneğin bir pizzanın 10€ olduğu bir restoranda içeriye oturulduğu vakit bahşişlerle birlikte fiyat 20€ ya kadar çıkabiliyor. Ortalama ücretin %10-%20 arası bu restoranlarda bahşiş vermekte zorunlu sayılabilir. Roma’nın dondurması da tüm dünyada ünlüdür. Pek çok çeşidinin bulunduğu kentte dikkat edilmesi gereken şey ise dondurmaların ev yapımı olmasıdır.

Roma Gezi Rehberi ve çok daha fazlası için Interbus !

Roma’da Gezilecek Yerler

GENEL BİLGİLER
  • Ülke: İtalya
  • Para Birimi: Euro
  • Dil: İtalyanca
  • Nüfus: 2.627.000 (2012)
  • Telefon Kodu: +39 (İtalya), 06 (Roma)
  • Türk Büyükelçiliği: 0039-06-445 94 200, 0039-06 445 941
  • Interbus İletişim: 0090 541 387 8526
Şanlıurfa Web Tasarım