X
Menu

Prag Şehir Rehberi

Geniş bir kitle tarafından Dünya’nın en güzel şehirlerinden biri olarak gösterilen, ‘Altın Şehir’, ‘Masal Şehri’, ‘Avrupa’nın Kalbi’ gibi isimlerle de anılan Prag, Vltava Nehri kıyısına kurulu 1.2 milyonluk nüfusuyla Çeklerin en büyük kentidir. 2. Dünya Savaşı’nda çok zarar görmeyen şehir, çoğu tarihi eserini muhafaza etmiştir. Hitler ordularının 1939’da kente girmesiyle işgale uğrayan Prag, 1945 yılında Sovyet kuvvetlerinin kente girmesiyle kurtulmuştur.

Şehrin en önemli turistik alanı olan eski şehir merkezi ise 1992’den beri UNESCO listesindedir. Listedeki bu eserler arasında Astronomik Saat, Tyn Kilisesi ve Charles Köprüsü gibi pek çok tarihi mekan vardır. Prag Ulusal Müzesi’ni arkanıza alarak genişçe bir caddeden aşağı doğru yürüdüğünüzde eski şehir meydanı’na ulaşabilirsiniz.

Prag’ın kalbinin attığı yer, Eski Şehir Meydanı. 1135 yılında Romalılar tarafından küçük bir şapel olarak inşa edilen ve yüzyıllar boyunca büyüyerek günümüzdeki halini almış olan Tyn Ortodoks Kilisesi, protestanlığın öncülerinden Jan Hus’un heykeli ve dünyaca ünlü Astronomik Saat bu meydandadır. Tüm yolların kesiştiği meydanda cafeler, mağazalar ve müzeler de bulunmaktadır.

Prag’ın en güzel kiliselerinden biri olan, içi Barok tarzda döşenmiş, sade ama zengin denilebilecek bir yapıya sahip dışı ise Gotik mimarinin en güzel örneklerinden biri olan, peri masallarından çıkmış bir görüntü sergileyen Tyn Kilisesi, eski şehir merkezinin tamamına hakim bir konumdadır.

Astronomik Saat, adından da anlaşıldığı gibi sadece saati değil; güneşin, ayın ve dünyanın konumlarını da gösterir. 1410 yılında 2 astronomi profesörü tarafından yapılan saat 1552 yılında ilk onarımını görmüştür. 2010 yılında 600. yılını dolduran bu saat dünyanın en ünlü saati diyebiliriz. Ayrıca her saat başı İsa’nın 12 havarisi saatin üzerindeki iki pencereden geçerek ufak bir gösteri yapar.

Görülmesi gereken yerlerden bir diğer nokta, şehrin Vltava Nehri’ni kesen Stare Mesto ‘Eski Kent’, Mala Strana ‘Küçük Mahalle’ olarak adlandırılan en eski iki kıyısını birbirine bağlayan ünlü köprü; Charles Köprüsü. Kral IV. Karl tarafından yaptırılan bu köprü bugün sadece yayalara açıktır. İki ucunda da birer kulenin bulunduğu bu tarihi köprü 516 metre uzunluğunda, 10 metre genişliğindedir. Geceleyin köprü Orta Çağ sessizliği ile tanınır fakat gündüzleri yüzünü çok meşgul bir yere dönüştürür. Ressamlar, sokak sanatçıları, müzisyenler turistlerin dikkatini çekmek için birbirleriyle yarışırlar.

Köprüye ‘Eski Kent’ tarafındaki girişinden nehir boyunca 500 metre uzaklıkta şehrin kendi yapısından oldukça farklı modern bir yapı bulunur. Bu yapıyı bu kadar ünlü yapan şeyse farklı mimarisidir. ‘Dancing House’ adıyla anılan bu yapı dans eden iki insan figürü şeklinde inşaa edilmiştir görülmesi gereken yerler arasındadır.

Vltava nehrinin karşı yakasında Prag Kalesi’nin içinde bulunan Votiv Katedrali ise ortaçağda yapıldığından dolayı dönemin gereklerine uygun olarak gotik tarzda inşa edilmiş. Pek çok kralın taç giyme törenlerinin yapıldığı bu tarihi yapı kentin simgelerinden.

Kentin mutfağı genelde et üzerine kuruludur. Ağırlıklı olarak domuz etinin tüketildiği bölgede ayaküstü Çek usulü hot dog tatmak ayrı bir lezzettir ancak sosisin domuzdan imal edilmediğine dikkat etmek gerekir. Eski meydanda içecek olarak yöreye özgü baharatlı sıcak şaraplar satılmaktadır. Yöresel Pilsner biraları da en çok tutulan içeceklerdendir.

Prag Gezi Rehberi ve çok daha fazlası için Interbus !

Prag’da Gezilecek Yerler

GENEL BİLGİLER
  • Ülke: Çek Cumhuriyeti
  • Para Birimi: Çek Korunası
  • Dil: Çekçe
  • Nüfus: 1.247.000 (2013)
  • Telefon Kodu: +420 (Çek Cumhuriyeti), 23 (Prag)
  • Türk Büyükelçiliği: +420 224 311 402 -+420 224 311 403
  • Interbus İletişim: 0090 541 387 8526
Şanlıurfa Web Tasarım