logo

Belgrad Gezi Rehberi

Sırbistan’ın verimli toprakları, sizi Belgrad (Sırpça: Beograd)’a çıkarır. Sırpça’da ‘Beyaz Şehir’ anlamına gelen Belgrad, Tuna ve Sava nehirlerinin kesiştiği yerde kurulu.

Uzun bir tarihi geçmişe sahip olan Sırbistan’a M.Ö. 4. yüzyılda Keltler, M.Ö. 3. yüzyılda Romalılar gelmiş. 1521’de Osmanlı tarafından ele geçirilen Belgrad, 500 yıl Osmanlı hakimiyetinde kalmış.

Yugoslavya Krallığı’nın başkenti olan Belgrad, 2. Dünya Savaşı’nda Alman işgaline uğramış. Tito yönetimindeki Sovyet ordusu tarafından Alman işgalinden kurtarılmış ve iç savaş nedeniyle parçalanan Sırbistan ve Karadağ’dan Sırbistan’ın özerk yönetimli başkenti olarak kalmış.

Slobodan Miloşeviç insanlığa karşı işlediği suçlardan dolayı görev başındayken Uluslararası Adalet Divanı’na verilen ilk devlet başkanı. Bosna Savaşı’ndaki kayıpların en önemli sorumlularından olan eski Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç, 2001’de yargıya teslim edilmiş. 2002’de Lahey’deki eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde, hakkında açılan 66 ayrı davadan yargılanmaya başlanmış. Miloşeviç hakkında soykırım, soykırıma yardakçılık, cinayet, işkence, siyaset, din ve ırk temelli infaz gibi suçlamalar yer almış. 2006’da yargı süreci tamamlanmadan hücresinde hayatını kaybetmiş.

Sırpların Müslümanlara uyguladığı baskıları durdurabilmek için 1999’da Belgrad’a NATO bombardımanı olmuş. Bazı binalarda hala duran mermi izleriyle saldırının izlerini görmek ve o sıkıntılı günleri hissetmek mümkün.

13627253_1637705423213294_8151094897315123655_n

Belgrad’da Gezilecek Yerler :

* Kalemegdan. Şehrin simgesi olan kale, Tuna ve Dava nehirlerinin kesiştiği noktada, 125 m yükseklikteki tepede yer alır. İlk kale M.Ö. 3. yüzyılda Keltler tarafından yapılmış, daha sonra defalarca farklı devletler tarafından işgal edilmiş, yıkılmış ve yeniden yapılmış. Kale bugünkü şeklini 18. yüzyılda Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde almış. Kalenin yer aldığı meydanda Kalemegdan Parkı da bulunur.

Kanuni Sultan Süleyman 1521’de Belgrad’ı fethedip adını ‘Kale Meydan’ olarak değiştirmiş ve daha sonra burası Sırpça ‘Kalemegdan’ olarak anılmaya başlamış. Şehrin fethi sırasında şehir yerle bir olmuş ve burada yaşayan Hristiyan halk İstanbul’a gönderilmiş. Hristiyan halkın İstanbul’da gönderildiği bölge de bizim ‘Belgrad Ormanı’ olarak adlandırdığımız bölgenin ta kendisi.

* The Pobednik (The Victor, Fransa Şükran Anıtı)’nda, Ivan Meştroviç tarafından 1. Dünya Savaşı’nda ölen Fransız askerleri anısına yapılan, elinde kılıç bulunan, çıplak erkek heykeli var. Aslında şehir merkezi için planlanmış olan bu heykele halk karşı çıkmış. Anıt bu nedenle şehir merkezi yerine Kalemegdan’a konulmuş ve 1928’den  beri şehrin önemli sembollerinden biri haline gelmiş.

* Damat Ali Paşa Türbesi. Petrovaradin Savaşı’nda vefat eden Mora Fatihi Damat Ali Paşa’nın türbesi Kalemegdan’ın içinde.

* Saat Kulesi (Sahat Kula) ve Osmanlı Topu. Kalemegdan’ın içindeki Saat Kulesi, 18. yüzyıl Avusturya eseri.

* 1. ve 2. Dünya Savaşı açık hava müzesi. Kalemegdan’da savaşta kullanılan silahların sergilendiği bir açık hava müzesi var.

* Sava Kilisesi. Dünyanın en büyük Ortodoks kilisesi olarak da bilinen Sava Kilisesi, Sırp Ortodoks kilisesinin kurucusu olan Aziz Sava’nın kutsal emanetlerinin, Türkler tarafından yakıldığı düşünülen yere inşa edilmiş.

* Nicola Tesla Müzesi. Sırp asıllı bilim insanı Tesla’nın anısına yapılan müzede, Tesla’nın yaptığı deneyleri görüp icatlarını deneyimleme şansınız olacak. “Elektriğin tanrısı” olarak anılan Nicola Tesla, radyo sistemi, floresan lamba, uzaktan kumanda, neon ışıkları, hız ölçeri, otomobillerdeki ateşleme sistemi, lazer teknolojisi, radar teknolojisi, mikro dalga fırın, x-ray gibi pek çok buluşa imza atmış.

* Sırbistan Ulusal Müzesi. Tarih öncesi ve erken Sırbistan sanat ve kültürü eserleri sergileniyor. Modern sanat galerisinde de Picasso, Monet, Van Gogh ve Renoir gibi ünlü ressamlara ait eserler var.

* Skadarlija (Skadarska) Caddesi. Restoran, kafe, sanat galerileriyle dolu, bohem havası olan, Arnavut kaldırımlı cadde. Özellikle gece canlı müzik dinlemek için geleceğiniz yer burası.

* Terazije Caddesi. Belgrad’ın ana caddesi.

* Knez Mihajlova Caddesi. 19. yüzyıl Belgrad mimarisini yansıtan ve çok sayıda Art Nouveau (Yeni Sanat) binasının olduğu cadde. Oldukça beğeneceğiz caddede kafelerde oturup saatler geçirebilirsiniz.

* Taş Meydan (Tasmajdan). Eski binalar yapılırken kullanılan taşlar bu bölgeden çıkarıldığı için meydana bu isim verilmiş. Meydan savaş zamanlarında askeri depo, sığınak ve tedavi merkezi olarak kullanılmış.

* St Mark’s Kilisesi. Taş Meydan’da bulunan, 1835’te inşa edilmiş bir Ortodoks kilisesi. Kilisede İmparator Duşhan’ın türbesi de var. 1941 Belgrad bombardımanında zarar gören kilise, 1931-1936 yılları arasında aslına sadık kalınarak onarılmış.

* Bayraklı Camii. 1525’lerde yapılan, Belgrad’ta ibadete açık olan tek cami.

 

Sırbistan bayrağında Kiril alfabesiyle yazılmış bir ‘S’ harfi var. Bunun anlamı Sırpça’da her biri S ile başlayan 4 kelimeden oluşuyor: ‘Sırplar’ı Sadece Birlik Kurtarır’.

 

Rus, Avusturya, Osmanlı, Macaristan, Yunanistan mutfağından etkilenen Sırp mutfağında ne yenir?:

* Burek. Bizim böreğimizi sabah kahvaltısında yoğurtla yiyorlar.

* Cevapcici. Bir çeşit köfte

* Goulash. Dana etinden yapılan çorba veya yemek

* Pljeskavica. Domuz eti kıymasından yapılan hamburger

* Becka snicla. Şinitzel

 

Sırbistan’da ne içilir?:

* Jelen, Dav ve Pivo. Sırp birası

* Pelinkovaç. Pelinotundan yapılan acı likör

* Rakija. Farklı bitki, meyve ve şifalı otlarla yapılan geleneksel Sırp içkisi. Erikle yapılanı en popüler olanı.

 

Belgrad 115 savaşa ve 44 kez yıkıma şahit olmuş bir şehir, ama günümüzde geniş alana kurulmuş, huzur dolu, yemyeşil parklarla dolu. İçinize bolca dolduracağınız oksijen ve gözlerinizi bayram ettirecek doğal güzellikler eşliğinde bu başkenti gezeceksiniz.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir