logo

Barselona Gezi Rehberi

İspanya’nın en büyük 2’inci kenti olan Barselona, aynı zamanda otonom Katalonya bölgesinin de başkenti.

M.Ö. 2. yüzyılda Kartacalılar tarafından kurulan şehir, Ortaçağda kurulan Barselona Devleti’nin de başkenti olmuş. Daha sonra Aragon Krallığı ile birleşen Barselona, krallığın en önemli kenti durumuna gelmiş. Zengin kültürel mirası, ılıman iklimi, Akdeniz’in cazibesi ve de Gaudi’nin eserleri birleşince de Barselona büyüleci bir şehir haline gelmiş.

Barselona denince Gaudi’yi anmadan olmaz. Eserlerinden 8 tanesi UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne giren ünlü mimarin ismi, adeta Barselona ile özdeşleşmiş gibi.

1976’da başlayan kentsel dönüşüm çalışması ile Barselona’da açık alanlar yaratılmış ve meydanlar tasarlanmış.

13600181_1637705159879987_479178778728536126_n

Barselona’da Gezilecek Yerler :

* Sagrada Familia. Barcelona’nın simgesi olan Gaudi’nin bu ünlü eserinin 1882’de yapımına başlanmış, ancak mimarın ölümünün ardından tamamlanmadan yarım kalmış. Bazilikanın iç yapısını ayakta tutan kolonlar, dallanıp budaklanan ağaçlar şeklinde tasarlanmış ve yapının içine girince ormanda dolaşıyormuş hissini verir.

* La Rambla Caddesi.  Barcelona’nın her zaman kalabalık olan, en ünlü caddesi. Kısmen trafiğe kapatılmış olan bu cadde, Plaça de Catalunya ve Port Vell’i birleştirir. Cıvıl cıvıl bir cadde olan La Rambla, insana kendisini Beyoğlu’nda hissettirir; ara sokakları da aynı Cihangir gibidir. Tek farkı Beyoğlu’ndan daha temiz ve hareketli oluşudur. Sanki İstanbul’un bütün güzellikleri, bütün çirkinliklerinden arınarak burada toplanmıştır. La Rambla’da gezdikten sonra Akdeniz kokusunu içinize çekebileceğiniz Port Vell Limanı’na inebilirsiniz. Limanın önündeki meydanda, 1888’de Columbus’un Amerika’yı keşfinden sonra inşa edilen Columbus Anıtı‘nı görebilirsiniz. Limandaki yatlar Akdeniz kıyısında süzüle süzüle salınırken size sanki “burada kal” der gibidirler.

* Barri Gotic. Barselona’nın Ortaçağ döneminden kalma bölgesi. La Seu Cathedral, gotik bölge Barri Gotic’in merkezinde yer alıyor.

* Guell Park. Carmel Tepesi’ndeki bu alışılmadık park, Gaudi’nin en ünlü eserlerinden. 1984’ten beri UNESCO korumasında olan bu parkta kendinizi masal diyarında hissedecek ve Gaudi’nin ne kadar büyük sanatçı ve deha olduğunu göreceksiniz. Gezmekten çok keyif alacağınız parkın her köşesinde ayrı bir müzik, ayrı bir ruh vardır. Saatlerce kalsanız da, Parc Guell’den zor ayrılacaksınız.

* Barselona modernist binaları. Barselona’da sıradışı pek çok modernist bina vardır. Passeig de Gracia Sokağı’ndaki 3 tanesi Illa de la Discordia (Uyumsuz Bloklar) adıyla anılır. Bunlar Josep Puig Cadafalch tarafından yapılan Casa Amatller, Gaudi tarafından yapılan Casa Batllo ve Casa Lleo-Morera’dır. Bu binaların bulunduğu sokağın biraz uzağında, Antoni Gaudi’nin Barcelona’daki en alışılmadık binalarından olan ve Sagrada Familia’ya başlamadan önceki son eseri Casa Mila bulunur.

* Montjüic Tepesi ve Poble Espanyol Köyü. Barselona merkezinin yakınındaki, 1992 olimpiyatlarının yapıldığı tepenin muhteşem bir Barselona manzarası var. Tepenin diğer bir cazibesi ise 1929’da Barselona Dünya Fuarı ve Uluslararası Fuarı için inşa edilen, Pablo İspanyol köyü. Pablo İspanyol, İspanya’nın mimari tarzını temsil eden bir köy oluşturma konusunda bir tecrübe olmuş. Montjuic Tepesi’ndeki Ulusal Saray, 1929 Uluslararası Sergi için Montjuic tepesinde inşa edilmiş ve Ulusal Sanat Müzesi’ne ev sahipliği yapar.

* Parc de la Ciutadella. Hayvanat bahçesi, müzeler ve Catalan Parlamento’suna ev sahipliği yapar.

* Magic Fountain (Sihirli Çeşme Gösterisi). Bu çeşmede yazın ışıklı gösteri yapılır. 1929’da yapılan çeşme, yılda tahmini 2,5 milyon ziyaretçi alır.

* Plaça de Catalunya. Eski şehir ve Eixample bölgesi arasında kalan Plaça de Catalunya, Barselona’nın en yoğun meydanı. Burası ayrıca şehrin en ünlü caddelerinden La Rambla’nın başlangıcı.

* Arc de Triomf. 1888’de Evrensel Sergi’nin giriş kapısı olarak yapılmış.

* Arenas de Barcelona. Boğa güreşi arenası olarak inşa edilen bina, günümüzde modern alışveriş merkezine çevrilmiş.

* Plaça d’Espanya. Monjuïc tepesinin ayağındaki büyük meydan. Buradan şelaleri geçerek tepedeki Palau National’a yürüyebilirsiniz.

* Poble Espanyol. 1929 Uluslararası Sergi için yapılan bu yerleşim yeri, şimdi restoran, bar ve alışveriş mekanlarıyla turistlerin çok ziyaret ettiği yerlerden.

* Mercat de la Boqueria. Barselona’nın en ünlü yiyecek marketi.

* Parc Joan Miro. Joan Miro anısına yapılmış parkta modern heykeller var.

* Eixample. Modern binaların ve Gaudi’nin pek çok binasının bulunduğu bölge.

* Museu Nacional d’Art de Catalunya. Barselona’nın en önemli müzesi.

* Picasso Müzesi. Müzede Picasso’nun çok ünlü olmayan, ilk yıllarındaki az bilinen eskizleri bulunuyor.

* Parc de l’Espanya. İçinde pek çok heykel barındıran bir park.

* Pedralbes Manastırı. Şehrin kuzeyinde yer alan, gotik mimariyle yapılmış manastır.

* Salvador Dali Müzesi. Bu müze Barselona’nın yakınındaki Figueres şehrinde. Dali’nin eşsiz eserlerinin sergilendiği müze, aynı zamanda Dali’nin ilk sergisini açtığı yer. İspanyol iç savaşında harap olan bina, Figueres Belediyesi tarafından 1960 yılında Dali’ye hibe edilmiş. Binayı genişleterek baştan tasarlayan Dali, müzeyi 1974’te açmış. Dali’nin kendi koleksiyonundan 4.000 eserin sergilendiği müze, gerçeküstünün sanatla buluştuğu ender yerlerden biri.

Sanat yapmak için aklı devre dışı bırakmak gerekir” diyen Dali’nin amacının günlük işleri alaycı bir tavırla düşsel hale getirmek olduğu söyleniyor.

Sürrealizm yani “gerçeküstücülük” akımının en önde gelen sanatçısı Salvador Dali şöyle söyler: Diğer dünyaların olduğu kesin, ama benim sık söylediğim gibi bu diğer dünyalar bizimkinin içinde. Yani yeryüzünde ikamet ediyorlar ve tam olarak Dali Müzesi, sürrealizmin şüphe götürmeyen sanrısal merkezidir.

 

Barselona’da ne yenir?:

 

* Gazpacho (domates çorbası)

* Iberian jambon (domuz bacağı)

* Paella (deniz ürünlü pilav-ana yemek olarak söylenmeli)

* Octopus (ahtapot)

* Manchego cheese (peynir)

* Pimientos padron (közlenmiş yeşil biber)

* Chipirones (yavru kalamar)

* Mejillones (midye)

* Caracoles llauna (salyangoz)

 

Barselona ve İspanya deyince akla gelen bir şey daha vardır: Flamenko! Peki Barselona’da flamenko nerede izlenir?:

 

* Tablao de Carmen

* La Rumbeta

* Palacio del Flamenco

* Los Tarantos

 

Akdeniz’in tuzunun, palmiye ağaçlarının ve Gaudi’nin dokunuşunun birleştiği Barselona, büyüleyici bir şehirdir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir