X
Menu

Floransa Şehir Rehberi

İtalyan Rönesansının doğduğu yer Floransa, geçmişte de olduğu gibi halen İtalya ve Avrupa’nın önemli ticaret merkezlerinden biri, kültürü ve mimarisiyle dünyaca ünlü bir turizm şehridir. Kuzey İtalya’daki Toskana bölgesinin başkenti ve kendi ismini taşıyan ilin merkezidir olan Floransa kısa bir dönem İtalya Krallığına da başkentlik yapmıştır. Leonardo da Vinci ve Michelangelo bu şehirde yetişmiş dünyaca ünlü sanatçılardır. Ayrıca ünlü şair ve yazar Dante Alighieri bu şehirde yaşamış ve ilham almıştır.

Bugün çevresindeki yerleşim alanlarıyla beraber yaklaşık bir milyona yakın nüfusa sahip olan şehir, içinden geçen Arno Nehri çevresinde kurulmuştur. Jül Sezar, Arno Nehri kıyısındaki bu bölgeyi emekli generallerine paylaştırmış ve ‘Florentino’ adı verilen bölge zamanla büyümüştür. 4. Yüzyılda Bizans ve Ostrogotların saldırısına uğrayan kentin nüfusu bin kişinin altına kadar düşmüştür. 15. yüzyıldan itibaren ‘Medici’ ailesi Floransa’nın başına geçmiş ve kent refah içinde yaşamıştır. İtalya’nın da kısa süreli başkentliğini yapan Floransa 2. Dünya savaşında Alman işgalinde kalmış ve Almanlar geri çekilirken pek çok tarihi esere zarar vererek, yolları kullanılamaz hale getirmişlerdir. 

Şehir merkezindeki en önemli meydan Piazza della Signoria’dır (Signoria Meydanı). Bu meydan etrafında tarihsel binalar ile cevrilmis ve bir çok heykel ve anıt bulunan çok çekici bir meydandır. Bu meydanın ortasında Neptün Çeşmesi bulunur. Neptün Havuzunun ortasında mermerden yapılmış deniz tanrısı Neptün’ün heykeli, mermer atlar ve etrafında deniz kızları ve erkek deniz tanrıları bulunur. 1565 yılında yapılmıştır. Meydanda bulunan ‘Loggia’ adlı yapı üzeri kapalı ama kenarlı kemerli ve açık bir gösterim binası olup içinde bir çok antik ve daha yeni yapılmış heykeller gösterilmektedir.

Ayrıca bu meydan bugün Belediye Sarayı olarak kullanılan Palazzo Vecchio’ya da ev sahipliği yapmaktadır. 1872’den beri belediye binası olarak kullanılan saray, eski İtalyan meclisidir. Signoria Sarayı olarak da bilenen yapının önünde Michalengelo’nun ünlü Davud heykeli 400 yıl kadar durmuştur, bu heykelin aslı 1873 yılında Accademia Müzesi’nde (Accademiadell’Arte del Disegno) koruma altına alınmıştır. 1991 yılında çekiçli bir saldırgan heykelin sol ayak parmaklarına zarar vermiştir. 1501-1504 yılları arasında yapılan bu heykel mermerden yapılmıştır ve 5,17 metre yüksekliğindedir. Heykelin teması ise Hz. Davud’un Golyat’a saldırmadan önceki karar verdiği andır.

Meydana yakın bir mesafede bulunan Arno Nehri’nin üzerindeki Ponte Vecchio (Eski Köprü) çok ilgi çekici bir köprüdür. Köprüler şehri Floransa’nın II. Dünya Savaşı’ndan zarar almadan tek çıkan köprüsüdür. 1345 yılında inşa edilen bu köprü şu anda kuyumcular ile dolu olsa da asıl amacı Medici ailesi’nin Arno Nehri üzerinden toplum içinde görünmeden bir saraydan (PalazzoVecchio) diğer saraylarına (Palazzo Pitti) gitmeleri için gizli bir koridor olmasıdır. Böylece Mediciler halkın içine karışmadan şehrin sokaklarında ilerleyebilmişlerdir.

Kentin en önemli kilisesi yapımı 1296-1436 yılları arasında inşa edilen Santa Maria del Fiore’dir. Genellikle “Duomo” adıyla bilinen dünyaca ünlü bu katedralin kubbesi çok büyük bir mimarlık harikası olarak bilinir ve Floransa resimlerinde her zaman ön planda görünen bir yapıdır. Yapı haç şeklinde yapılmıştır ve kolların kesiştiği yerde kubbe bulunur. Duomo’nun bir parçası sanılan Campanile (çan kulesi) ve yine hemen yanındaki Battistero di San Giovanni (vaftizhane) de özellikle bronzadan dökme kapılarında incil sahnelerini roliyef halinde gösteren önemli yapıdır. Doğuştan görme engelli ressamımız ‘Eşref Armağan’da Discovery Channel sponsorluğuyla bir araştırma için hiçbir rengi ve şekli görmemesine rağmen buranın bir resmini yapmıştır. Klise vaftizhanesiyle beraber 1982 yılında dünya mirası olarak kabul edilmiştir.

Arno Nehri etrafında, meydan ve ara sokaklarda pizza tadabilir veya dondurma yiyebilirsiniz.

Floransa Gezi Rehberi ve çok daha fazlası için Interbus !

Floransa’da Gezilecek Yerler

GENEL BİLGİLER
  • Ülke: İtalya
  • Para Birimi: Euro
  • Dil: İtalyanca
  • Nüfus: 369.745 (2010)
  • Telefon Kodu: +39 (İtalya), 55 (Floransa)
  • Türk Büyükelçiliği: -
  • Interbus İletişim: 0090 541 387 8526
Şanlıurfa Web Tasarım