X
Menu

Budapeşte Şehir Rehberi

Orta Avrupa’nın Paris’i, Osmanlı’nın nazlı Budin’i, adı tarih boyunca nasıl anılırsa anılsın her geleni kendine bir şekilde aşık etmeyi başarmış bir şehir, Macaristan’ın başkenti Budapeşte. Tuna Nehri’nin iki yakasındaki Budin ve Peşte’nin 17 Kasım 1873 yılında birleşmesiyle oluşan şehir Berlin’den sonra Orta Avrupa’nın en büyük ikinci şehridir. Macaristan nüfusunun beşte biri yani bir buçuk milyondan fazla insan bu kentte yaşamaktadır.

Mohaç Savaşı’ndan sonra Macaristan’ın yolu Türklere açılmış ve Kanuni Sultan Süleyman tarafından ilk olarak 1526’da fethedilen Budin ve Peşte, bir buçuk asırlık bir Türk hakimiyetinden sonra 1686’da elden çıkmıştır. Habsburg Krallığı’nın kontrolünde Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’na bırakılan Budapeşte 1918 yılına kadar Viyana ile birlikte başkent olarak kalmıştır. 1. Dünya Savaşı sonucunda kaybedilen toprakları alma sözünü veren komünist partinin iktidara gelmesiyle şehir komünizm dönemini yaşamıştır. 2. Dünya Savaşı sonrasında kaybedilen topraklar alınamayınca komünizm yönetimi sarsılmaya başladı ve 1956 yılında Macar Devrimi patlak verdi. Sovyetler Birliği ülkeye müdahale ederek devrimi bastırmış ancak ilerleyen yıllarda Sovyetlerin zayıflamasından yararlanan Macarlar 1989 yılında komünizmi yıkmıştır. Bu nedenle şehirde sovyet mimarisine denk gelebilirsiniz.

Günümüzde Budapeşte gerek tarihi dokusu gerekse canlı sokakları ile Orta Avrupa’nın en çok turist çeken şehirlerinden biridir. Tuna Nehri’nin tam ortasından geçtiği şehir iki yakasını birbirine bağlayan bir çok köprüye sahip. Şehre ayrı bir güzellik katan bu köprüler ve özellikle geceleri tekneyle dolaştığınızda, şehir size muhteşem manzaralar sunuyor. Şehri panoramik olarak seyretmek isteyenler içinse en ideal noktalardan biri, muhteşem manzarasıyla her turistin uğraması gereken Gellert Tepesi’ndeki Citedella Anıtı.

Tuna Nehri üzerindeki en ünlü köprü olan Zincirli köprü diğer adıyla Aslanlı Köprü şehrin sembolleri arasında. Şehri farklı bir açıdan seyretmek isterseniz Peşte’den Buda’ya bu köprüden geçerek Budin Kalesi’nin bulunduğu tepeye de çıkabilirsiniz. İçerisinde bir zamanlar cami olarak kullanılmış Matyas Kilisesi’ni barındıran Budin Kalesi ve görsellik amaçlı olarak Matyas Kilisesi’nin önünde boy gösteren balıkçılar loncası için yapılmış Balıkçılar Tabyası, konumu nedeniyle havadar ve olağanüstü bir manzaraya sahip. Kilise ile aralarında Hristiyanlığı Macaristan’ın dini olarak benimseyen Aziz Istvan’ın at üzerinde heykeli bulunmakta. Kilisenin biraz daha batısında veba salgınından kurtulmanın anısına bir heykel dikilmiş. Kumdan kaleleri andıran masalsı görüntüsü ile göz kamaştıran bu tabyadan nehrin karşısına baktığınızda şehrin sembollerinden biri olan Parlamento Binası’nı görebilirsiniz. Muhteşem bir mimariye sahip bu binanın bir benzeri de New York’ta. Bu bölgede aynı zamanda Kraliyet Sarayı da bulunmakta. Macar Ulusal Galerisi’ni ve günümüzde içinde kütüphaneden dans okullarına kadar pek çok şeyi barındıran buraya kale demek ne kadar doğru tartışılır.

UNESCO Kültür miras listesindeki şehrin önemli meydanlarından olan Kahramanlar Meydanı görmeniz gereken yerler arasında. Yarım daire şeklinde dizili sütunların altında Türklere ve diğer ırklara karşı savaşmış Macar krallarının heykelleri ve heykellerin altında da kahramanlıklarını gösteren kabartmalar var. Ortadaki sütunda ise 7 Macar kabilesini temsil eden heykeller ve onların üzerinde elinde kutsal Macar haçını tutan Cebrail meleğinin heykeli var.

Ayrıca Macar Komutan Hunyadı Janoş, Osmanlı İmparatorluğu’na karşı bir savunma savaşı verir ve mevsim şartlarından dolayı kuşatmayı kaldıran Osmanlı geri çekilir. Haçlılar ise bunu büyük bir zafer olarak kabul eder hatta Papa o günden itibaren tüm ülkede saat 12.00’de çanların bu zaferin anısına çalmasını emreder. İşte Osmanlı’nın Avrupa’ya girişini 50-60 sene geciktiren bu savunma zaferinden sonra, o çanlar günümüzde de hala çalar.

Macar çobanların icadı olan gulaş bu turistik şehrin en ünlü yemeklerindendir. Alışveriş ve yemek için şehrin en ünlü caddesi olan Vaci Caddesi’nde vakit geçirebilirsiniz.

Budapeşte Gezi Rehberi ve çok daha fazlası için Interbus !

Budapeşte’de Gezilecek Yerler

GENEL BİLGİLER
  • Ülke: Macaristan
  • Para Birimi: Macar Forinti
  • Dil: Macarca
  • Nüfus: 1.702.297 (2007)
  • Telefon Kodu: +36 (Macaristan), 1 (Budapeşte)
  • Türk Büyükelçiliği: +36 1 344 50 25
  • Interbus İletişim: 0090 541 387 8526
Şanlıurfa Web Tasarım