X
Menu

Brüksel Şehir Rehberi

Yüz yıllar öncesinde bataklığın kurutulması sonucu ortaya çıkan, adı bataklığın içindeki yerleşim yeri anlamına gelen Brüksel. Senne Nehri’nin kurumasıyla ortaya çıkan bir adaya Aziz Gaugericus 580 yılı dolaylarında bir şapel yaptırır. 695 senesinde Aziz Vindicianus bu kiliseyi görür, burada bir yerleşim yeri kurar ve adını Brosella olarak ilan eder. 1100’lerin ortalarında Brabant Dükalığı burayı başkent ilan edince kent git gide büyür. 1695 yılında Fransa Kralı 14. Louis tarafından bombalanan kent ağır hasar alır. 1830 yılındaki devrim sonucu ülke Birleşik Hollanda Krallığı’ndan ayrılır ve Brüksel başkent ilan edilir. Brüksel aynı zamanda 2. Dünya Savaşı’nda Almanya tarafından ele geçirilen şehirlerden biridir.

Avrupa Birliği’nin parlamentosu ve NATO ana üssü burada bulunmaktadır, dolayısıyla bu şehir Avrupa başkenti olarak gösterilmektedir. Nüfusun %60’ının resmi dilinin Fransızca olduğu ülkede Felemenkçe resmi Almanca ise bölgesel resmi dildir. Her dört kişiden birinin Müslüman olduğu kentte en büyük azınlık gruplar Türkler ve Faslılardır. Ancak ülke geneline bakıldığında Müslümanların oranı %3.6 civarındadır.

Brüksel’e gelen turistlerin genellikle ilk uğrak yerleri Brüksel’in önemli meydanlarından ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde olan Grand Place(Grote Markt) ‘Büyük Meydan’ etrafı cafe ve restoranlarla çevrili, irili ufaklı dükkanlardan ünlü markalara kadar bir çok mağaza meydana renk katar. Meydanın en önemli yapısı, yapımı 18 yıl süren Hotel de Ville ya da bilinen adıyla belediye binası 1420 yılında tamamlanmıştır. 96 metre yüksekliğinde olan Bu Sarayın inşa edildiği dönemde bu bölge yiyecek alış-satışının yapıldığı bir yer olduğundan onu çevreleyen sokak isimlerine yiyecek isimleri verilmiş. Sokaklardan bazılarının isimleri tavuk, peynir, tahıllar gibi isimlerdir.

Meydana yakın bir mesafede şehrin ilginç bir sembolü bilinen ismiyle Manneken Pis ‘İşeyen Çocuk Heykeli’ bulunmaktadır. Yılın belirli zamanlarında kostüm giydirilen bu heykel bazıları tarafından sanat eseri olarak görülürken, bir çok tartışmaya yol açmış fakat halen sevilen bir heykeldir. 1618 yılında bronzdan yapılan ve 61 cm boyunda olan heykelcik pek çok kez saldırıya uğramış ve çalınmıştır. Bugünki heykel 1965 yılından kalmadır.

Brüksel’de görülmesi gereken yapılardan biri de kentin dışında bulunan Atomium. 1958 yılında Brüksel’de düzenlenen EXPO dünya fuarı için 6 ayda inşa edilmiştir. Bir demir kristalinin 165 milyar kez büyütülmüş hali olan Atomium 9 tane küreden oluşan 102 metre uzunluğunda bir yapıdır.

Amsterdam’da ki Amstel biraları gibi Belçika’da da ‘BeerMania’ biraları çok ünlüdür. Midye, Patates kızartması ve Waffle kentte en çok tutulan fast-foodlardır. Grand Place’de bu atıştırmalıkları yapan çok güzel mekânlar bulunur.

Brüksel Gezi Rehberi ve çok daha fazlası için Interbus !

Brüksel’de Gezilecek Yerler

GENEL BİLGİLER
  • Ülke: Belçika
  • Para Birimi: Euro
  • Dil: Felemenkçe, Fransızca, Almanca
  • Nüfus: 1.830.000
  • Telefon Kodu: +32 (Belçika), 2 (Brüksel)
  • Türk Büyükelçiliği: +32 2 5061120, +32 2 5134095
  • Interbus İletişim: 0090 541 387 8526
Şanlıurfa Web Tasarım