X
Menu

Belgrad Şehir Rehberi

Sırbistan’ın başkenti ve en büyük şehri olan Belgrad, Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği platoda kurulmuştur 1,2 milyonluk merkez nüfusu ve 1,7 milyondan fazla metropolitan nüfusuyla Güneydoğu Avrupa’nın en büyük şehirlerinden biridir. Şehrin tarihi merkezini (Stari Grad) ve yeni yerleşimlerini (Nova Beograd), Sava Nehri ikiye ayırıyor. Bir çoğu restore edilmemiş, yaşanmışlık kokan tarihi binaları şehrin eski bölümünde yer almaktadır.

Orta Çağ boyunca Bizans İmparatorluğu, Franklar, Birinci Bulgar Devleti, Macaristan Krallığı ve Sırp Despotluğu hâkimiyetine giren şehir 1521’de Osmanlı İmparatorluğu hâkimiyetine girerek sancak ünvanı almış ve Osmanlı Avrupa’sının ve Avrupa’nın en büyük şehirlerinden biri olmuştur. Daha sonra siyasi boşluktan yararlanarak Avusturya- Macaristan İmparatorluğu’nun kendi topraklarına kattığı bölge, 1918 de imparatorluğun yıkılmasıyla Yugoslavya’nın başkenti olmuştur.

Stratejik konumu nedeniyle, tarih boyunca sayısız savaşa sahne olmuş ve defalarca yerle bir edilmiş bir şehir olmasına rağmen Tuna ve Sava nehirlerinin kenarında kurulmuş olması, yemyeşil ve kocaman parkları, binaları ile ayrı güzel bir şehirdir. Birbirine çok benzeyen diğer Avrupa şehirlerinden farklı, kendi karakterine sahip olan şehirde Yugoslavya’nın sosyalist geçmişinin ve Sırpların milliyetçilik duygularının yüksek olmasının da etkisi var. Sırp halkı aynı zamanda eğitimli de bir halk. İngilizce bilen nüfus sayısı çok fazla. Taksi şoförleri bile İngilizce biliyor.

Kentin en büyük meydanına ismini veren 3. Mihailo Obrenovic modern Sırbistan’ın en aydın yöneticisi olarak ülkesinde yasa düzeninin temellerini atmış ve Osmanlı Devleti’ne karşı bir Balkan federasyonu kurmaya çalışmıştır. Osmanlıya karşı dağılmış Sırpları toplayarak Osmanlı askerlerini ülkeden atmış ve fiilen bağımsızlık sağlamıştır.

Sırbistan’ın en eski yerleşim bölgelerinden biri olan Knez Mihaliova Caddesi; bir çok tarihi binasıyla kültüre, ünlü mağazalarıyla ekonomiye ve modern kafeleriyle de eğlenceye hizmet veren önemli bir yer konumundadır. Roma ve Osmanlı kültürünün izlerini taşıyan bahçelere, su kaynaklarına ve binalara sahip olan cadde; 1867 yılından sonra gerçekleştirilen şehir planlamasıyla bugünkü halini almıştır. Caddenin en önemli sembollerinden biri olan Prens Mihailo Heykeli, heykelin solundaki Ulusal Tiyatro binası ve arkasındaki Ulusal Müze; Knez Mihailova’nın kültürel ve sanatsal dokusunu temsil etmektedir.

Belgrad’lıların buluşma noktası olan Cumhuriyet Meydanı; Prens Mihailo Obrenovic’in atın üzerinde resmedildiği heykeli, Sırbistan Ulusal Parlamentosu ve Posta Merkezi gibi birçok önemli yapıya ev sahipliği yapmaktadır.

Knez Mihailova Caddesi’nin bittiği yerde başlayan ve ihtişamıyla göz dolduran Kalemagdan Kalesi ve doğal güzelliğiyle büyüleyen Kalemegdan Parkı, Belgrad’da hem gezme hem de dinlenme amaçlı ziyaret edilen yerlerin başında gelmektedir.

Osmanlı Devleti’nin etkisini yansıtan Stambol Kapija, yani İstanbul Kapısı Kalemegdan Kalesi’nin ana girişini oluşturmaktadır. Kale’ye girdikten sonra karşımıza çıkan Zindan Kapısı ise asıl yapısının bozulmadan inşa edildiği terasıyla ziyaretçilere eşsiz bir nehir manzarası sunmaktadır. Tuna ve Sava Nehir’lerinin manzarasını en güzel şekilde görebileceğiniz yer Kalemegdan. Buradan da şehrin en popüler caddelerinden Mihailova caddesine ve şehir merkezine geçebilirsiniz. Çeşitli cafe ve restoranlarda oturup, bir şeyler içip dinlenebilirsiniz.

Victor Anıtı veya yerel adıyla Pobednik, Kalemegdan Kalesi’nde bulunan bir anıttır. Bu anıtın daha önce Terazjie bölgesine dikilmesi planlanmış; fakat daha sonra bu parkın sınırları içerisine inşa edilmesine karar verilmiştir. Bir elinde şahin, diğer elinde savaş kılıcı olan heykel; Sırbistan’ın bağımsızlığını sembolize etmektedir. 1928 yılında dikilen heykel Balkan Savaşlarında ki Sırp zaferlerinin anısınadır.

Et yemekleri, geleneksel Sırp mutfağında başrolü alır. Bu yemeklerin hemen hepsi, daha fazla lezzetli olması için kajmak adı verilen, kaymak benzeri bir çeşit krema ile servis edilir. Sırbistan’ın en ünlü yemeği olan ćevapčići, doğranmış dana etinin parmak kalınlığında buzlara sarılıp ızgarada pişirilmesiyle yapılmakta ve küp şeklinde kesilmiş soğanlarla servis edilmektedir.

Şehrin en tanınmış alkollü içeceği olan rakija; erik, üzüm ve naneden yapılan özel bir brendi çeşididir. Şehrin olmazsa olmaz içeceklerinden biraların da Jelen, Lav, MB ve Pils gibi yerli çeşitleri bulunmaktadır. Belgrad’da özellikle yemeklere eşlik eden birçok yerli imalat şarap da mevcuttur.

Belgrad Gezi Rehberi ve çok daha fazlası için Interbus !

Belgrad’da Gezilecek Yerler

GENEL BİLGİLER
 • Ülke: Sırbistan
 • Bilinen İsimleri: Belgrade
 • Dil: Sırpça
 • Nüfus: 1,339 milyon (2010)
 • Din: Hristiyan
 • Tel Kodu: + 381(0)11
 • Para Birimi: Sirbistan Dinarı
 • Zaman Dilimi: Orta Avrupa Zaman Dilimi (UTC+01:00)
 • Vize: Sırbistan Konsolosluğu
 • Konsolosluk: Krunska 73, 11000 Belgrade, Serbia
 • Konsolosluk: + 90 312 292 29 29
 • Interbus İletişim: 0090 541 387 8526
Şanlıurfa Web Tasarım