X
Menu

Barselona Şehir Rehberi

İspanya’nın ikinci büyük şehri ve Katalonya bölgesinin en büyük şehri olan Barselona aynı zamanda bölgenin başkentidir. Yaklaşık bir buçuk milyon yerleşik nüfusu ve her mevsim dünyanın dört bir yanından gelen turistler ile kozmopolit bir şehirdir. İspanya’nın kuzeydoğu kıyısında yer alan bu şehir en az 2000 yıllık bir tarihe sahiptir. O dönemde bir Roma yerleşkesi olan Barselona zaman içerisinde oldukça gelişmiştir. Gotik ve modern izlerin aynı anda görülebileceği bu şehir Avrupa’daki en popüler destinasyonlardan biridir.

Romalılar tarafından kurulan Barselona tarihi boyunca Vizigotlar, Fransızlar, Müslümanlar, Hrıstiyanlar gibi farklı topluluklar tarafından yönetilmiş. Yakın dönem tarihte ise 1992 Olimpiyat Oyunları’nın burada düzenlenmesi ile şehir tamamen global bir yer haline dönüşmüş ve adını tüm dünyaya duyurmuştur. Akdeniz ikliminin tipik özelliklerine sahip olan Barselona her yıl milyonlarca turisti ağırlamaktadır. Şehirde yer alan muhteşem Gaudi eserleri gezginleri büyülemeye yetiyor.

Dünyaca ünlü Mimar Antoni Gaudi’nin şehre kazandırdığı birbirinden güzel yapılar dışında şehirde bir çok tarihi yapı, meydan ve park bulmak mümkün. Şehrin en önemli noktaları ise Sagrada Familia Kilisesi, Park Güell ve Casa Mila. Bunlar dışında Poble Espanyol, Casa Batllo ve La Rambla Caddesi diğer dikkat çeken alanlar. Özellikle erkek gezginlerin en çok rağbet ettiği noktalarının başında ise F.C Barcelona Futbol Takımı’nın ünlü Nou Camp Stadyumu gelmektedir.

Otobüs, tramvay ve diğer ulaşım araçlarını da kolayca kullanabildiğiniz kentin metro hattı son derece yeterli. Barcelona Bus Touristic adındaki hop on & hop off turistik otobüslerle de şehirde yer alan tüm gezi noktalarına kolayca ulaşabilirsiniz.

İspanya’da yeme ve içme kültürün bir parçasıdır. Akdeniz esintileri yiyeceklerde de kendisini fazlasıyla hissettirir. Katalan mutfağında sıkça kullanılan et, deniz ürünleri, balık, tavuk, meyve ve farklı yemişler hazır Barselona’ya gelmişken denenebilir.

Güneş ile özdeşleştirilen bu şehir, elverişli hava durumu nedeniyle tüm yıl ziyaret edilebilecek kentlerden biridir. Barselona gezi zamanı düşünüldüğünde Ağustos en yoğun dönemidir. Havanın sıcak olması ve bir çok yerin kapalı olmasına rağmen yaz tatillerini değerlendirmek isteyen bir çok turist Barselona’ya gelir. Bu dönemde mağaza sahiplerinin çoğu tatile gittiği için dükkanların büyük bir kısmı kapalı olabilmektedir. Yine de her yıl Ağustos ayında turist artışı gözlenmektedir.

Barselona Gezi Rehberi ve çok daha fazlası için Interbus !

Barselona’da Gezilecek Yerler

GENEL BİLGİLER
  • Ülke: İspanya
  • Para Birimi: Euro
  • Dil: Katalanca, İspanyolca
  • Nüfus: 1,620,943 (2012)
  • Telefon Kodu: +34 (İspanya), 93 (Barselona)
  • Türk Büyükelçiliği: +34 93 317 92 31
  • Interbus İletişim: 0090 541 387 8526
Şanlıurfa Web Tasarım