X
Menu

Amsterdam Şehir Rehberi

12. yüzyılda Amstel Irmağı’nın kıyısında bir balıkçı köyü olarak kurulan bu şehir bugün kültür ve turizm açısından önemli şehirler arasındadır. Kanalları, bisikletleri, köprüleri, kırmızı fenerli evleri ve uyuşturucuların serbestçe satıldığı ‘coffe shop’larıyla, kısaca özgürlük, hoşgörü ve çeşitlilik şehridir Amsterdam. Bu turistik şehrin ismi, ilk kurulduğu zamanlarda Amstel ırmağının üzerine kurulan su bendi “dam” olan Amstelredamme’ın zamanla Amsterdam olmasından gelir. 1275 yılında kurulan kent 1300’lü yılların ortasında Hristiyanlıkla tanışmış. Napolyon savaşları sırasında Fransız egemenliğinde kalan Amsterdam 1815 yılında kurtularak Hollanda Krallığı’nın başkenti olmuştur. 2. Dünya Savaşı’nda Hitler’in gazabına uğrayan kent 1945 baharında özgürlüğüne kavuşmuştur.

Bisiklet kullanımının oldukça yaygın olduğu bu şehirde, bisiklet hırsızlığı da hat safhada, dolayısıyla halk da büyükçe kilitler kullanarak önlemini alıyor. Amsterdam’da araçların sık kullanılmamasının nedenlerinden biri de park ücretlerinin yüksek olması.

Şehir merkezine geçerken, günümüzde tren, metro, ve tramvay hatlarının merkez durağı olan 1882 yılında yapımına başlanmış Amsterdam Merkez Santrali’ni görebilirsiniz.

Amsterdam’daysanız görmeniz gereken en önemli yerlerden biri Dam Meydanı. Sokak sanatçılarının ortak noktası olan bu meydanda çeşitli organizasyonlar, kutlamalar vs. düzenlenir, hatta yılın belirli zamanlarında lunapark bile kurulur. Meydanda bir çok cafe, mağaza ve restoran bulabilirsiniz. Meydanın en çok ilgi gören yerlerinden biri Madame Tussaud’s Müzesi’dir. Merkezi Londra’da olan ve dünyanın çeşitli yerlerinde açılmış olan bu müzede bir çok ünlünün şaşırtıcı derecede birebir bal mumu heykelini görebilirsiniz. Meydanda, uzun beyaz bir sütun ve tepesinde heykeller olan Ulusal Anıt gözünüze çarpacak, bu anıt II. Dünya Savaşı kurbanları anısına dikilmiştir. Ayrıca yine bu meydanda belediye binası olarak kullanılan Royal Palace (Kraliyet Sarayı) ve hemen yanında ünlü Nieuwe Kerk (Yeni Klise) bulunmaktadır.

Şehrin en çok turist çeken bölgesi, Red Light District, Dam Meydanı’nın hemen arkasındadır. Kırmızı florasanlı lambalarından dolayı buraya ‘kırmızı fenerli evler’ denilmiştir. Küçük odalarda, iç çamaşırlarıyla müşteri bekleyen, vücutlarını kiralayarak hayatlarını kazanan kadınlar ve şehirde ilk açılan coffe shoplar bu bölgededir. Yıllar öncesinde denizcilerin aşk susuzluklarını dindirdikleri bu evleri görmek için para vermenize gerek yok. İnsanların çoğu ‘ilgisizce’ seyirci olarak ortalarda dolaşırlar. De Wallen adını alan bu bölgede gezerken bir çok erotik müze, haşhaş müzesi tabelaları dikkatinizi çekebilir. Her cinsiyet için özel hizmet veren sokaklara ayrılmış bu bölgede, sınırların ne kadar zorlanabileceğini ve fantezilerin uçsuz bucaksız dünyasını bol miktardaki sex shoplar gözlerinizin önüne serebilir. Amsterdam’dan başka Eindhoven, Pijp ve Singel kentlerinde ve Avrupa’nın pek çok bölgesinde bulunan ‘Kırmızı Fener Bölgesi’ Asya ve Afrika’da çoğu ülkede yasa dışı konumdadır.

300’den fazla coffe shopun bulunduğu şehirde, herhangi birine girdiğinizde önünüze menü geliyor ve istenilen türde esrarı seçebiliyorsunuz ve orada içebiliyorsunuz. Bu tarz mekanlarda alkol servisi yok ve içeride herhangi bir tütün mamulü içmeniz yasak. Bu cafelerde özgürlüğün nimetlerinden yararlanmak isteyen turistler başlarına geleceklerden habersiz etrafa gülümserken, yedikleri veya içtiklerinin etkisi kendini göstermeye başladıkça bambaşka bir dünyanın kapıları da aralanıyor. 1213 yılında papaz tarafından yaptırılan şehrin en eski klisesi Oude Kerk (Eski Klise) bu bölgededir.

İnsan boyutlarından büyük harflerle yapılmış ve taşınabilen durumda olan, Amsterdam’ın simgesi haline de gelmiş olan I AMSTERDAM yazısı genellikle Museumplein ‘Müzeler Meydanı’nda bulunmaktadır. Eski şehre biraz uzak olan bu alana tramvayla da gidilebiliyor fakat Dam Meydanı yakınlarından uygun fiyatlara bisiklet kiralayıp gitmek de epey eğlenceli olabilir.

Coffe shoplarda satılan spacecake turistlerin en çok tükettiği gıdalardan biri olsa da Amsterdam’da yemek için bir çok alternatif bulunmaktadır. Şehri ziyaret edenlerin tercih ettiği bir diğer yemek ise hemen her sokakta bulabileceğiniz patates kızartması. Yine de bu şehirde döner, ayran bile bulmanız mümkün. Dünyaca ünlü Amstel birası ise en çok tercih edilen içecek.

Amsterdam Gezi Rehberi ve çok daha fazlası için Interbus !

Amsterdam’da Gezilecek Yerler

GENEL BİLGİLER
  • Ülke: Hollanda
  • Para Birimi: Euro
  • Dil: Felemenkçe, İngilizce ve Almanca.
  • Nüfus: 805,166 (2013)
  • Telefon Kodu: +31 (Hollanda), 20 (Amsterdam)
  • Türk Büyükelçiliği: +31 (0)10 201 2000
  • Interbus İletişim: 0090 541 387 8526
Şanlıurfa Web Tasarım